Mes turime 290 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:2562
mod_vvisit_counterŠią savaitę:12749
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:88779
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:120250

Epilepsiją signalizuojančių požymių neatpažįsta kas antras

2015 m. vasario 10 d., trečiadienis, Nr.11 (1544)

Epilepsija – viena dažniausių neurologinių ligų, pasireiškianti pasikartojančiais priepuoliais. Pasak Santariškių klinikų epilepsijos centro vadovės, Vilniaus universiteto docentės, medicinos mokslų daktarės Rūtos Mameniškienės, skirtingos smegenų sritys kontroliuoja skirtingas kūno dalis, taigi epilepsijos simptomai gali būti labai įvairūs, priklausantys nuo vietos, kurioje vyksta elektrinė iškrova.

 „Prieš patirdami pirmąjį traukulių priepuolį net 50 proc. žmonių patiria ne tokius ryškius simptomus – tai gali būti staigūs trumpi galūnių patrūkčiojimai, užsisvajojimai ar nutirpimai. Esant įtarimų, kad minėti simptomai gali būti epilepsijos požymis, patartina iš karto kreiptis į specialistą“, - sako gydytoja.

 Gydytojos teigimu, didžiausia problema – visuomenės švietimo ir informacijos trūkumas. Suteikti pirmąją pagalbą epilepsijos priepuolio ištiktam žmogui turėtų mokėti kiekvienas – „nesvarbu ar tai būtų vaistininkas, ar tiesiog praeivis.

Nepaprastai svarbu apsaugoti žmogaus galvą – patraukti pavojingus daiktus ir padėti po galva ką nors minkšto. Pasistenkite paguldyti žmogų ant šono, tačiau jokiu kitu būdu nemėginkite sulaikyti traukulių ir nedėkite nieko į burną“.

Nors suteikdami pirmąją pagalbą žmonės dažnai praranda laiko nuovoką, itin svarbu įsidėmėti traukulių pradžios laiką.

Jei traukuliai tęsiasi ilgiau nei  3 minutes būtina iškviesti greitąją pagalbą. Medikų dėmesys taip pat būtinas, jei traukulius patiria nepažįstamas žmogus ir nėra žinoma jo ligos istorija.

Nors kartais epilepsija būna sunkiai suvaldoma, dalis pacientų patiria sunkius ir dažnai pasikartojančius priepuolius, daugumai ligonių galima padėti. Parinkus tinkamus medikamentus ir paskyrus teisingą jų dozę, kartais – derinant tarpusavyje skirtingo veikimo preparatus, iki 70 proc. sergančiųjų pavyksta visiškai išvengti priepuolių“, - teigia Lietuvos Epileptologijos draugijos prezidentė.

Tarptautinė epilepsijos diena minima antrąjį vasario pirmadienį. Skaičiuojama, kad Lietuvoje epilepsija serga apie 26 tūkst. žmonių (arba 1 proc. šalies gyventojų).

Pagal inf. pranešimus

 
Reklaminis skydelis