Mes turime 246 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:935
mod_vvisit_counterŠią savaitę:19479
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:66805
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:116150

Vilija Blinkevičiūtė: „Keliaujant svarbu nepamiršti savo teisių“

2018 m. rugpjūčio 11 d., šeštadienis Nr.59 (1783)

Europos Parlamentas kartu su kitomis ES institucijomis yra priėmęs teisės aktų, kurie svarbūs keliaujantiems žmonėms. Ką svarbu žinoti, jei keliaujate po Europos Sąjungą ar net už jos ribų?

Pokalbis su Vilija BLINKEVIČIŪTE, Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininke, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotoja.

 

Gerbiama Vilija, Europos Parlamentas pritarė idėjai, kad 18-mečiai po Europą traukiniais galės keliauti nemokamai. Kaip įgyvendinamas šis projektas ir ką jis reiškia ES jaunimui?

Džiaugiuosi, kad jau šiemetEuropos Komisija ėmėsi įgyvendinti Europos Parlamento pasiūlymą dėl nemokamo traukinio bilieto 18 metų sulaukusiems europiečiams. Tai lyg ES dovana jaunuoliams 18-ojo gimtadienio proga.

Projektas siūlo visos Europos aštuoniolikmečiams vasarą keliauti po žemyną traukiniais su vieninteliu nemokamu bilietu. Norite traukiniu į Veneciją, Barseloną, Paryžių ar Amsterdamą? Jaunuoliai, sulaukę aštuoniolikos, tai galės padaryti nemokamai.

Šie metai – bandomieji, todėl nemokami traukinio bilietai pagal Europos Komisijos nustatytą tvarką bus įteikti tik apie 20 tūkstančių jaunuolių. Planuojama, kad jau 2020-aisiais galimybe nemokamai pakeliauti traukiniais po Europą pasinaudos 50-70 procentų žemyno aštuoniolikmečių.

 

Įsigaliojo direktyva, palengvinanti ES piliečių galimybę gauti konsulines paslaugas trečiosiose šalyse. Ką tai reiškia ir kaip direktyva veikia?

Tai labai svarbu ES piliečiams, keliaujantiems už Bendrijos ribų, į vadinamąsias trečiąsias šalis, kuriose keliautojų šalis neturi diplomatinės atstovybės.

Pavyzdžiui, jei Lietuvos pilietis išvyksta į trečiąją šalį, kurioje Lietuva neturi savo diplomatinės atstovybės, pagalbos galima kreiptis į Prancūzijos, Vokietijos arba bet kurios kitos ES valstybės narės ambasadą ar konsulatą.

Konsulinė parama teikiama tokiais atvejais: arešto arba sulaikymo, nukentėjus nuo nusikaltimo, sunkaus nelaimingo atsitikimo arba sunkios ligos, mirties, pagalbos ir repatriacijos įvykus nelaimei, kai reikalingi laikinieji kelionės dokumentai.

 

Šių metų birželio 15 d. įsigaliojo naujas ES reglamentas dėl tarptinklinio ryšio paslaugos keliaujantiems po ES. Koks šio reglamento tikslas?

Įsigaliojus reglamentuikeitėsi skambučių, žinučių ir mobiliojo interneto kainos keliautojams po ES. Lietuvos vartotojams, keliaujantiems po ES, tarptinklinio ryšio paslaugos turėjo atpigti.

Pagrindinis šio reglamento tikslas yra suteikti keliaujantiems europiečiams galimybę visoje ES naudotis judriojo ryšio paslaugomis tokiomis pat sąlygomis, kaip ir savo šalyje.

 

Koks būtų Jūsų patarimas visiems, keliaujantiems po ES lėktuvais, traukiniais, laivais ar autobusais?

Žinoti savo teises, nepamiršti jų, pasinaudoti jomis. Visoje ES transporto paslaugų teikėjams numatyta gana griežta tvarka, atsakomybė.

Pavyzdžiui, jei skrydis atšauktas, lėktuvo keleivis turiteisę susigrąžinti visus už bilietą sumokėtus pinigus arba teisę kuo greičiau vykti kitu maršrutu. Jei keleivis jau yra oro uoste ir nusprendė vykti kitu maršrutu, atsižvelgiant į laukimo laiką keleivis taip pat turi teisę gauti maisto ir gaiviųjų gėrimų, nakvynę.

Jei keleivio skrydis atidėtas daugiau kaip trims valandoms, keleivis turi teisę į piniginę kompensaciją. Kompensacijos už atšauktą arba atidėtą skrydį nemokamos, jei skrydis atšauktas arba atidėtas dėl ypatingų aplinkybių, pavyzdžiui, dėl prastų oro sąlygų.

 

Kokios neįgalių, judėjimo problemų turinčių ES keliautojų teisės?

Jei ES piliečio judėjimo galimybės ribotos, turi būti sudarytos sąlygos ir galimybės keliauti lėktuvu, traukiniu, autobusu ar laivu. Kaip ir visiems kitiems asmenims.

Judėjimo problemų turintys keleiviai turi teisę į nemokamą pagalbą įlipant į lėktuvą ir išlipant iš jo, skrydžio metu bei oro uostuose prieš skrydį ir po jo. Panaši tvarka galioja ir keliaujant traukiniais, autobusais, laivais. Yra tik vienas prašymas: apie savo negalią būtinai įspėkite vežėjus, bilietų platintojus ar kelionės organizatoriais iš anksto, bent prieš 48 valandas.

 

O jei neįgalus žmogus į kelionę po ES išvyksta savo automobiliu?

Tuomet kelionėje tikrai praverstų ES neįgaliųjų automobilių statymo kortelė.Ši kortelė suteikia galimybę naudotis tam tikromis automobilių statymo teisėmis ir stovėjimo aikštelėmis.

 

Ką dar patartumėte keliaujantiems po Europą?

Prieš išvykstant į ES šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną ar Šveicariją, nepamiršti pasirūpinti Europos sveikatos draudimo kortele. Ją galima įsigyti savo teritorinėje ligonių kasoje

Ši kortelė – kiekvieno keleiviogarantija gauti nemokamą būtinąją medicininę pagalbą užsienyje. Ji padės sutaupyti ir laiko, ir pinigų.

Rimantas KAZLAUSKAS