Mes turime 344 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:2896
mod_vvisit_counterŠią savaitę:35272
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:117021
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:116150

Nėštumo ir gimdymo atostogų metu ligos pašalpa nemokama

2011 m. gegužės 18 d., trečiadienis Nr. 36 (1083)

Nuo šių metų liepos 1 d. keičiantis motinystės (tėvystės) pašalpų mokėjimo tvarkai, yra atvejų, kai moteris savo valia atsisako nėštumo ir gimdymo atostogų tam, kad galėtų nuo kūdikio gimimo dienos (iki birželio 30 d.) išeiti vaiko priežiūros atostogų ir gauti motinystės (tėvystės) pašalpą pagal dabar galiojantį įstatymą.

Nėštumo ir gimdymo atostogos yra tikslinės, skirtos motinos ir būsimo kūdikio sveikatai užtikrinti ir suteikiamos visos iš karto, nepaisant faktiškai iki gimdymo panaudotų dienų skaičiaus. Atostogų suteikimo klausimai yra Valstybinės darbo inspekcijos kompetencija.

Nors galiojantys teisės aktai suteikia teisę (ne pareigą) naudotis tikslinėmis nėštumo ir gimdymo atostogomis, alternatyvos pasirinkti gauti motinystės pašalpą ar ligos pašalpą (nežiūrint laikinojo nedarbingumo priežasties, t. y. liga, slauga ar kitos priežastys) nenumatyta.

Moteriai, suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių, nėštumo ir gimdymo atostogos gali būti suteiktos bet kuriuo metu iki pat vaiko gimimo dienos. Todėl tuo atveju, kai moteris, suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių, suserga arba nori pati prižiūrėti sergantį šeimos narį, pirmiausiai jai turėtų būti išduotas nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas. Už šį pažymėjimą, skirtingai nei nedarbingumo pažymėjimą, mokama 100 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio pašalpa. Tačiau Nėštumo ir gimdymo atostogas galima imti tik tam tikros trukmės: 126 kalendorinėms dienoms (70 kalendorinių dienų iki gimdymo ir 56 kalendorinėms dienoms po gimdymo), pažymėjimai išduodami moterims, suėjus 30 ir daugiau nėštumo savaičių. Pagrindas skirti motinystės pašalpą nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiu ir yra elektroninis nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimas.

Taigi, tais atvejais, kai nėščioji moteris buvo apsisprendusi nesinaudoti tikslinėmis nėštumo ir gimdymo atostogomis, visada gali pakeisti savo apsisprendimą ir gauti nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą, o priešingu atveju, laikinojo nedarbingumo laikotarpiu turėtų būti išduodama tik medicininė pažyma, pateisinanti jos neatvykimo į darbą priežastį.

Primename, kad nuo šių metų liepos 1 d. apdraustieji asmenys turės galimybę rinktis motinystės (tėvystės) pašalpos mokėjimo trukmę. Pasirinkus pašalpos mokėjimą vienerius metus, jie tuos metus gautų 100 proc. buvusio kompensuojamojo užmokesčio dydžio pašalpą. Pasirinkus pašalpos mokėjimą dvejiems metams - pirmaisiais metais gautų 70 proc., o antraisiais - 40 proc. buvusio darbo užmokesčio dydžio pašalpą.

Ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarką reglamentuoja Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo pašalpų nuostatai.

 

„Sodros“ informacija