Mes turime 151 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1047
mod_vvisit_counterŠią savaitę:17248
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:93278
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:120250

Renovacija be pagrąžinimų: specialistai įspėja atidžiai perskaityti investicinį projektą prieš jam pritariant

2019 m. rugpjūčio 31 d., šeštadienis, Nr.63(1883)

Per vėlai perskaitę savo namo investicinį projektą, Pabradės m. Gamyklos g. 16 namo gyventojai, sako, netekę žado...

 

Skolininkai iki gyvos galvos

Antradienį Švenčionyse įvyko Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) seminaras. Nors rajone daugiabučių renovacijoje reikaluose klaidžiau negu brūzgynuose, į seminarą atėjo vos keletas gyventojų. Pasiektas aukščiausias abejingumas – žmonėms vis tiek, kas bus su jų būstais ir jų atnaujinimui paimtomis paskolomis, kurias ant jų galvų ima rajono valdžia, o paskolų grąžinimas užguls kiekvieno buto savininką dešimtmečiams. Dažnai sulaukusį tokio amžiaus, kad mokėsiantį paskolą iki gyvos galvos. Tik pirmus 5 metus paskolos palūkanos bus 3 proc., o toliau – kintamos + banko marža + Euribor. Todėl net spėlioti, kiek sudarys paskolos įmoka po 5 metų, rizikinga. Čia tuo atveju, kai paskola imama iš banko.

Pasak BETA lektoriaus, gyventojams naudingesnė ir saugesnė yra VIPA (Viešųjų investicijų plėtros agentūra) paskola, bet ten reikalavimai griežtesni, o ir lėšų visiems neužtenka. Todėl valdiški daugiabučių administratoriai dažnai nesivargina - kreipiasi į banką, o ten pinigų – kiek nori.

 

Investiciniame projekte durų ir balkonų daugiau, negu jų yra name

Tokie „stebuklai“ vyksta Gamyklos g. 16 (Pabradė). Šis namas – išskirtinis, nes daugiau kaip pusę butų supirkusi savivaldybė ir įrengusi socialinius būstus. Tai reiškia, kad daugiabutis beveik valdiškas, o senbuviai jo gyventojai neturi balso, nes sprendimams priimti užtenka savivaldybės ir kompensacijų gavėjų balsų. Gyventojai skundėsi, kad su jais niekas net normaliai nekalbėjo, su projektu nesupažindino – procesas vyksta ir be jų, atsidūrusių mažumoje - pritarimo. Pagaliau išsireikalavę investicinį projektą, gyventojai apstulbo. Name yra 4 metalinės durys, o investiciniame projekte jų 6! Name yra 7 balkonai, o projekte – 8! Sunku patikėti, kad projektuotojai nemoka skaičiuoti, todėl galima manyti, kad kažkam tai galimai naudinga. Bute, kuriame langai pakeisti (buvo pranešta, kad nereikia keisti), jų keitimas įskaičiuotas, suma – per 660 eurų. Apskritai renovacijos kainos žmones šokiravo: pavyzdžiui, balkono durys – 900 eurų, 2-iejų kambarių buto kaina – 17 tūkst. eurų. O kur dar palūkanos?

 

Paguodė...

Namo gyventojai sakė kreipęsi pagalbos į merą R.Klipčių, bet šis tepasakė, kad jis kainų nereguliuoja. Tuo pačiu žmonės, sako, prašę mero, pagalbos, kad bent šaligatvis prie namo būtų sutvarkytas, kol kas nors kojų nesusilaužė, bet sulaukę dar griežtesnio atsako: „Nėra pinigų!“ Ir čia pat pridėjo, kad jeigu jį dar kartą išrinktų, tada ir pažiūrėtų... 

Tada gyventojai su skundais net BETA pasiekė, išsireikalavo susitikimo, į kurį kvietė ir merą. Meras neatvyko, net savo klerkų neatsiuntė, o BETA atstovas nepasididžiavo, atvyko. Žmonių laukė dar vienas nusivylimas - ir iš jo atsakymų į savo klausimus neišgirdo, tik paguodą ir pozityvią nuostatą - „viskas bus gerai“...

„Koks gi čia gerai, jeigu priskaičiuoti nesami objektai, įvertinti konkrečiomis sumomis?, - piktinosi gyventojai. - O kas už juos mokės? Išdalins visiems?“

Keista, bet žmonės tikina, kad visi – ir vietiniai, ir vilniečiai – jiems sakė, kad nereikia žiūrėti į tą investicinį projektą, ten nesąmonės. Esą, galutiniai skaičiavimai bus pateikti vėliau, tada ir matysis reali kaina.

Deja, seminare BETA atstovai kalbėjo visai ką kitą: „Labai blogai, kad žmonės neskaito investicinio plano“.

 

Rizikos

Lektorius nurodė, kokių rizikų gali slypėti investiciniame plane, o jų nepastebėjus, už viską tektų sumokėti iš kišenės. Pirmiausia – laiptinės gyventojų lėšomis pakeisti langai, durys, vamzdynų stovai. Jeigu visa tai jau pakeista, bet niekur nesufiksuota, projektuotojai šią naudą paskirstys visam namui. Tokiu atveju reikia pasidaryti bendro naudojimo objektų sąrašą ir juos priskirti butams. Dažnai klaidos slypi languose: kurių nereikia keisti ir kam priskirti naudą, kad ji vėlgi nepasklistų visiems. Lektorius ragino gyventojus skaityti investicinį planą, prieš jam pritariant ir atidžiai tikrinti kiekvieną skaičių. Už neapdairumą tenka mokėti, kartais brangiai.

Irena PAULIUKEVIČIENĖ

 
 
Reklaminis skydelis