Mes turime 283 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1273
mod_vvisit_counterŠią savaitę:11460
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:87490
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:120250

Vyriausybė pritarė: kiekvienam statybininkui ketinama suteikti identifikavimo kodą

2019 m. spalio 19 d., šeštadienis, Nr.77 (1897)

Mažinant neapskaitytos ekonomikos mastą ir piktnaudžiavimus statybų sektoriuje, kiekvienas statybvietėje dirbantis žmogus privalės turėti statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą. Trečiadienį tokio kodo įteisinimui pritarė ministrų kabinetas. Tam dar turės pritarti Seimas.

Statybvietėje dirbančiam darbuotojui suteikus statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą, duomenys apie statybvietę ir apie statybvietėje statybos darbus atliekančius asmenis bus įtraukti į Statybininkų saugos tapatybės informacinę sistemą. Joje realiu laiku informaciją galės matyti patys darbuotojai, rangovai ir valstybės institucijos – Valstybinė darbo inspekcija, Valstybinė mokesčių inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba, policija ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija.

„Šis pokytis atneš naudos visiems: darbuotojui, kuris turės kodą, pirmiausia, tai bus teisingo apmokėjimo už darbą garantas, darbdaviui – efektyvesnis darbų valdymas, profesinėms sąjungoms – tai įrankis užtikrinti darbuotojų saugumą, o valstybės institucijos galės anksčiau įžvelgti rizikas ir greičiau identifikuoti nesaugią aplinką darbe, nustatyti galimus piktnaudžiavimus,“ – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Skaičiuojama, kad kasmet Lietuvos statybų srityje neapskaitoma apie 500 – 700 mln. eurų pajamų. Statybų sektoriuje dirba apie 95 tūkst. darbuotojų, iš kurių kas ketvirtas vertinamas kaip rizikingas mokesčių mokėtojas. Statybose dirbančių darbuotojų vidutis darbo užmokestis yra mažesnis už daugumos panašių veiklų darbuotojų vidutinį darbo užmokestį, o mažesnį už minimalią mėnesinę algą darbo užmokestį gauna kas penktas statybininkas.

 

Kas privalės gauti identifikavimo kodą?

 Statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodas bus privalomas kiekvienam fiziniam asmeniui, kuris yra:

· rangovo įdarbintas pagal darbo sutartį,

· pas rangovą laikinai dirbantis į Lietuvą komandiruotas darbuotojas,

· rangovo naudai darbus atliekantis laikinojo įdarbinimo įmonės darbuotojas,

· savarankiškai dirbantis asmuo, vykdantis individualią veiklą.

 

Kokią naudą tai duos?

Įsigaliojus statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodui, kontroliuojančios institucijos galės greičiau ir lengviau nustatyti statybvietėje dirbančio fizinio asmens tapatybę ir darbdavį, kas leis užtikrinti, kad statybininkas dirba legaliai.

Kadangi sistema leis nustatyti statybvietes ir darbuotojų darbo vietą realiu laiku, neliks galimybių piktnaudžiaujančiam verslui turėti „šešėlinių“ objektų.

Be viso to, sistema padės efektyviau vykdyti darbų saugos ir aplinkos saugos kontrolę.

 

Skaičiuojama, kad Statybininkų saugos tapatybės informacinės sistemos sukūrimui arba pirkimui reikės apie 0,5 mln. eurų, bet planuojama, kad tai padės susigrąžinti 100 mln. eurų iš šešėlio.

Jeigu Seimas pritars, statybininko saugos tapatybės identifikavimo kodą planuojama įteisinti nuo 2020 metų lapkričio mėnesio, o administracinė atsakomybė už statybininko saugos tapatybės identifikavimo reikalavimų neįgyvendinimą būtų taikoma nuo 2021 m. gegužės mėnesio. Informacinė sistema, kurioje bus kaupiami duomenys apie statybvietę ir apie statybvietėje statybos darbus atliekančius asmenis,turėtų pradėti veikti ne vėliau nei 2021 m. sausio mėnesį.

 SADM inf.