Mes turime 157 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:339
mod_vvisit_counterŠią savaitę:339
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:11139
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:150279

Naudos galima gauti ir iš saulės

2012 m. lapkričio 3 d. šeštadienis Nr.84 (1228)

Technologija sparčiai juda, o pasaulis kupinas nuo paprasčiausių iki sudėtingiausių programinių įrangų, informacinių ilgaamžių sistemų, kurių būna ne tik gamtoje. Tačiau norisi vis garsiau prabilti apie ekologiją ir vaizdžiai pademonstruoti, kad gamtos nebėra tiek, kiek norėtume. Dar nevėlu imtis iniciatyvos ir susilieti su gamta, suvokiant, kad ji sėkmingai gali tarnauti žmogui.

Kai žinias paverčiame sprendimais, aklavietėje neatsidursime ir šitai leis pažaboti nuolatinę baimę, jog iki kaulų smegenų atsibodo kylančios šildymo kainos.

Ar girdėjai, skaitytojau, apie kolektorius? Iš lotynų kalbos collector reiškia rinkėjas, įstaiga, asmuo, įtaisas, įrenginys, ką nors surenkantis į vieną vieta. O kame slypi saulės kolektorių paslaptis? Besidomintiems šia įranga, jos įdiegimu bei paplitimu svečiose šalyse ir, ar įmanoma saulės kolektorius įsirengti pas mus, čia, Lietuvoje – kur lietūs lyja,  dėsningai papasakojo uždarosios akcinės bendrovės „BMSK Baltic“ SUNSYSTEM diegėjų atstovas  Algirdas Ruplys.

 

- Taigi, atskleiskite saulės kolektorių slėpinius.

- Saulės kolektoriai yra puiki, ekologiška įranga ne tik šilto vandens gamybai, bet ir patalpų šildymui.  Pasaulyje jie nėra naujiena. Kaimyninėje Lenkijoje ir tolėliau – Vokietijoje, Ispanijoje, kitur, saulės kolektoriai puikuojasi ant daugelio pastatų stogų ir sėkmingai tarnauja žmonėms. Saulės kolektorių populiarumas žymai išaugo ir Europoje, kurią sparčiai vejasi Lietuva ir be abejo, mūsų rajonas.

 

- Pailiustruokite, ar tai ne dirbtinai pučiamas burbulas?

- Pateiksiu Jums sąvokas ir gerą sprendimą. Vandens pašildymo sistema SUNSYSTEM yra ekologiškas produktas, neturintis įtakos globaliniam šiltnamio efektui. Ją įsirengus tikslas bus pasiektas – karštas vanduo ir dalinis Jūsų gyvenamo būsto apšildymas nekainuos nė cento.

 

- Čia tai bent meistrystė!

- Taip. Šie saulės kolektoriai pritaikyti gaminti energiją, reikalingą karšto vandens paruošimui ir būsto šildymui visus metus. Selektyvi danga sugeria saulės energiją net ir tada, kai dangus debesuotas. Kolektorių korpusas pagamintas iš aliuminio profilio, o įterptas mineralinis vatos sluoksnis užtikrina minimalius šilumos nuostolius. Tarp rėmo ir karščiui atsparaus stiklo, kuriame esti ganėtinai mažas kiekis geležies, įtvirtinta karščiui atspari guminė tarpinė. Itin svarbus vaidmuo saulės kolektoriuose tenka absorbiniui, kuris pagamintas iš auštos kokybės varinių elementų, padengtų selektyvia titano nitrito oksido danga.

 

- Aš niekada nemačiau nieko panašaus. Ką žmonės turėtų daryti, įsitraukę į šį procesą?

- Pavyzdžiui, įrengiant termosifoninę sistemą 100 – 120 kv. m. gyvenamojo ploto namui arba sodo nameliui reikėtų panaudoti du plokščiuosius saulės kolektorius, o mažesniam plotui pakaktų vieno.

 

- O kokia yra alternatyva, šildant būstą ar vandenį?

- Ši sistema nėra kvailas išsigalvojimas, netikęs sumanymas arba paviršutiniškumas. Ji – puiki priemonė ir vandens pašildymui. Kolektoriai – veidrodžiai, įrengti ant pastato stogo, netgi ant bet kokios pakylos, sugeria saulės spindulius, kurie įkaitina užpildytą specialų skystį. Bėja, SUNSYSTEM-ą galima sėkmingai panaudoti ir teritorijos apšvietimui. Įrengiant kolektorius būtina atsižvelgti ir į tai, kad jų neužgožtų medžiai ar kiti statiniai. Privalu atsižvelgti į pasvirimo kampą t.y. tarp 30 - 45 laipsnių. Aprašytoje sistemoje vyrauja natūralios cirkuliacijos principas. O štai tokia yra aprašomos sistemos sudėtis: vandens talpa, plokštieji saulės kolektoriai, stovas bei prijungimui reikalingi priedai. Dar viena gudrybė – plokštieji kolektoriai ir vamzdynai iki vandens talpos užpildomi specialiu neužšąlančiu skysčiu – etilenglikoliu. Balandžio – spalio mėnesiais šių kolektorių dėka galima gauti 80-100 procentų karšto vandens poreikio. Štai ir viskas.

 

- Na, o jeigu skaitytojas norėtų išbandyti besiskverbiančią į mūsų buitį naujovę. Nuo ko jam reikėtų pradėti?

- Plokštieji saulės kolektoriai gaminami Vokietijoje, o sistemos įrengimą siūlyčiau atiduoti į specialistų rankas, kurie ras tinkamą sprendimo būdą. Sutikite, kad bet kokia rizika gali baigtis nesėkmingai. Reitingo mes nesivaikome, tačiau galvojame apie žmones, todėl mūsų įstaiga visada stengiasi garantuoti darbų kokybę ir siekia abipusės naudos.

 

  O kiek trunka saulės sistemos įrengimas?

- Montavimo ir paleidimo darbai trunka apie mėnesį.

 

- O kaina? Ar ji baugina?

- Kainos nereikia baimintis, nes laikui bėgant ji atsiperka su kaupu. Suinteresuotam skaitytojui atsakau, kad 100-120 kvadratinių metrų plotui reikėtų išleisti apie 10 000 litų. Ar sistema visavertė, galima įsitikinti pasikonsultavus su tais žmonėmis, kurie ją jau įdiegė ir pajuto privalumus.

 

- Kur galima arčiausiai pamatyti šią sistemą?

- Ant Visagino socialinių paslaugų centro stogo SUNSYSTEM įranga dirba pilnu pajėgumu. O kad jums nereikėtų gaišti laiko, galite paskambinti šiuo telefono numeriu: 868740786.

 

- Ačiū už pašnekesį ir ganėtinai įdomius dalykus, kuriuos verta priartinti prie realybės. Tyliai tikiuosi, kad ši sistema gali būti bent jau užuomina apie tai, jog gamta kartais būna išmintingesnė ir dosnesnė už mus, nors ir žmonės itin protingi.

Ir dar. Pastaruoju metu gyventojai vis dažniau teiraujasi dėl saulės energijos gamybos finansavimo iš Verslumo skatinimo fondo. Jei šiai idėjai įgyvendinti trūksta pinigų, galite kreiptis į Ignalinos kredito unijos Švenčionių kasą.

Šnekėjosi Elena Krapauskienė.