Mes turime 127 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:6646
mod_vvisit_counterŠią savaitę:30004
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:96727

Pabradėje atnaujinami abejų globos namų pastatai

2011 m. liepos 30 d., šeštadienis Nr. 55 (1102)

Pabradės socialinės globos namai ir Pabradės vaikų globos namai, pasinaudodami ES 2007-2013 m. Struktūrinių fondų parama, vykdo pastatų renovacijos projektus. Darbai eina į pabaigą.

 

Vaikai ypač džiaugiasi ryškiomis spalvomis

Prieš keletą mėnesių Pabradėje besilankiusią šalies Prezidentę Pabradės socialinės globos namai pasitiko dar „įsisiautę“ į statybų pastolius, pilkšvas šiltinimo medžiagas ir jas nuo drėgmės saugančią juodą plėvelę. Dažni lietūs pareikalavo papildomos šiltinimo medžiagų apsaugos nuo drėgmės, kartais net tekdavo nutraukti darbus. Tai atsiliepė terminams, kurie dėl objektyvių priežasčių buvo pratęsti.

Statybininkai skuba iki rudens užbaigti darbus. Pastatai nusimeta laikinąjį „rūbą“ ir jau džiugina akį spalvomis. Pabradės socialinės globos namų direktorės pavaduotoja ugdymui Janina Grigorjeva sakė, kad apšiltinti iš išorės ir ryškių spalvų, puikios kokybės apdailos medžiagų dėka atnaujinti 4 gyvenamieji korpusai tiesiog puošia aplinką, kelia nuotaiką ir labai patinka čia gyvenantiems vaikams ir jaunimui. Socialinės globos namai tapo tikraisiais namais 210 gyventojų, turinčių protinę, psichinę ir sunkią kompleksinę negalią. Dauguma jų (apie 85%) likę be tėvų globos. Po pastatų rekonstrukcijos pagerės jų gyvenimo sąlygos, o saugi ir jauki aplinka priartės prie namų sąlygų.

Bendra projekto vertė - 1 101 796,00 Lt. Projekto tikslas - sumažinti pastatų šilumos energijos sąnaudas. Šiltinami ne tik fasadai, bet ir pamatai, grindys bei palėpės. 1963 m. statytiems pastatams tai buvo labai opi problema. Tiesa, stogai jau buvo prakiurę, tad juos gyvenimas privertė sutvarkyti anksčiau, iš valstybės biudžeto investicijų. J.Grigorjeva juokavo, kad seni fasadai labai jau netiko prie naujų stogų, tad buvo nuspręsta imtis projekto ir siekti ES Struktūrinių fondų paramos. Atlikta pastatų rekonstrukcija iki minimumo sumažins šilumos nuostolius. Socialinės globos namų gyventojams ir darbuotojams bus ne tik akiai malonu jau užėjus į kiemą, bet ir šilčiau, jaukiau gyventi ir dirbti, o vadovybė džiaugiasi ir skaičiuoja, kiek sutaupys lėšų dėl efektyvesnio šildymo. Pastatų apdailai naudojamas ne įprastinis tinkavimas, o hidrocementinės plokštės, kurias galima plauti, nešvarumai lengvai nusivalo kaip nuo rašomosios lentos, tad pastatai ilgai išsaugos puikią išvaizdą.

 

Vaikų globos namai atsinaujina ir plačiai žvelgia į perspektyvą

Prie pabaigos artėja ir Pabradės vaikų globos namų pastatų renovavimas. Šioje įstaigoje tai pirmasis ES finansuojamas projektas, anksčiau vykdyti smulkesni, valstybės investicijų. Bendra projekto vertė 2 157 464,00 Lt. Pasak direktorės Joletos Veronikos Dubauskienės, tokių didelių investicijų ši įstaiga nėra mačiusi ir vargu ar būtų kada sulaukusi, jeigu ne 2007-2013 m. Struktūrinių fondų parama.

Pabradės vaikų globos namai, kuriuose šiuo metu gyvena 70 vaikų, labai seni – pastatai statyti 1929 ir 1965 metais. Nuo to laiko vieningo remonto nebuvo, tik atskirų patalpų, kosmetiniai. Pastatų išorinės sienos, pirmo aukšto grindys buvo nešiltintos, todėl buvo dideli šilumos nuostoliai, pastatų elektros instaliacija sena.

Pagrindinis projekto tikslas – padidinti pastato energetinį efektyvumą sumažinant įstaigos suvartojamos šilumos energijos sąnaudas, sukuriant kokybiškas vaikų gyvenimo ir specialistų darbo sąlygas. Renovuoti pastatai pasikeitė neatpažįstamai: pakeisti langai, durys, fasadai apšiltinti ir su nauja estetiška apdaila, rekonstruoti stogai, šildymo ir karšto vandens sistemos, apšvietimo sistemos. Savo lėšomis vykdyti tokio projekto vaikų globos namai nebūtų pajėgūs.

Permainos džiugina, bet moderni išorė ir vidaus darbų poreikis sudaro didelį kontrastą. Pasak direktorės, dabar didžiausias rūpestis – bendrabutis, kur pavyko padaryti mažiausiai darbų, nes reikia keisti pertvaras ir išplanavimą. Įstaiga turi laisvų patalpų, bet jas irgi reikia remontuoti, pritaikyti kitai paskirčiai. Nesmagu, bet iki šiol administraciniame korpuse, kur daug laisvų patalpų, nėra sanitarinių mazgų. Atrodytų, ne taip jau sudėtinga ir brangu juos įrengti, ypač kai yra patalpų, bet visi remonto darbai taip susiję, kad negali jų atsieti ir daryti dalimis. Todėl prieš akis dar būtina vidaus rekonstrukcija. Nors ministerija suplanavo jau nuo 2012 m. sumažinti vaikų skaičių įstaigoje iki 60, o direktorė laikosi nuomonės, kad reikėtų teikti daugiau pagalbos šeimai, kad vaikas galėtų likti joje, ne visada tai įmanoma, ir vaikų globos namų paklausa išlieka. Be to, direktorė J.V Dubauskienė pasidalino ateities planais – kokias alternatyvias paslaugas namai galėtų teikti ateityje. Tai ir laikinos pagalbos šeimai centras, kuriame galėtų apsistoti motina ar tėvas su vaikais, savarankiško gyvenimo namai, kurie būtų labai naudinga pagalba ypač specialiųjų poreikių turintiems vaikams. Tokių namų modelis jau po truputį bandomas. Konkursą laimėjusi mergaitė gyvena atskirai, puikiai tvarkosi ir džiaugiasi galimybe būti savarankiška. Galima būtų tokių atskirų mažyčių būstų įrengti ir daugiau, bet tam reikia pertvarkyti patalpas, todėl kolektyvas galvoja apie naujus projektus, ieško galimybių.

Irena PAULIUKEVIČIENĖ


 

 
Reklaminis skydelis