Mes turime 298 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:339
mod_vvisit_counterŠią savaitę:31239
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:131570

Sustabdytų akimirkų prasmė...

2011 m. rugpjūčio 3 d., trečiadienis Nr. 56 (1103)

Šiais modernių technologijų laikais fotografuojančių žmonių daug, bet kartais imi ir pagalvoji, kiek iš tos fotografuotos medžiagos bus išsaugota po dešimties, dvidešimties ir daugiau metų. Užtenka sudegti skaitmeninei laikmenai, ir tūkstančiai fotografijų dingsta. Tą patį galima padaryti net atsitiktinai paspaudus ne tą klaviatūros klavišą. O štai tradicinės fotografijos laikais ir fotografuojama buvo dažniausia apgalvojant kiekvieną kadrą, nes juostelėje buvo daugių daugiausia 36 kadrai, o ne keli šimtai, kaip dabar yra skaitmeninėje laikmenoje. Be to, ir fotografijos dažniausia buvo spausdinamos ant fotopopieriaus, o ir fotojuostas fotografai saugojo skrupulingai.

Skrupulingai savo fotografijas ilgus metus saugojo ir pabradiškius Jonas Vainauskas, kurio fotografijų parodą prieš kurį laiką matė Pabradės m. gyventojai ir svečiai, o dabar ši retrospektyvinių fotografijų paroda eksponuojama Švenčionių viešosios bibliotekos skaitykloje.

Gražiai apie Jono Vainausko fotografijas yra parašęs Pabradės „Domus“ bendruomenės pirmininkas Vaclovas Jasudas: „Autorius fotografijoje atspindi nepaprastą meilę savo kraštui, jo žmonėms, pagarbą darbščioms rankoms“. Taikliai ir konkrečiai pastebėta ir pasakyta, nes iš tiesų Jono Vainausko fotografijose nufotografuoti žmonės spinduliuoja gerumu ir nuoširdumu. Jau spėjo užaugti prieš 30 ar daugiau metų nufotografuoti vaikai, gaila, bet nėra tarp gyvųjų ir nemažos dalies vyresnio amžiaus žmonių, bet jie gyvena Jono fotografijose ir, žvelgdami geru, atviru žvilgsniu, tarsi sako: „Džiaukitės gyvenimu“. Čia ir yra sustabdytos akimirkos stebuklas ir žavesys. Jono Vainausko portretus galima pavadinti „sutkiškais“, nes turi jie tą tradicinį fotografijos maestro Antano Sutkaus puoselėtą lietuviško fotoportreto cinkelį, kai iš pirmo žvilgsnio viskas paprasta, o pažvelgęs atidžiau matai nepaprastai gilų fotografuojamo žmogaus pasaulį. Keista nostalgija dvelkia fotografijos, kur užfiksuotos futbolo rungtynių akimirkos – tai priminimas buvusio laiko, kai Pabradės miestas garsėjo futbolu. Neliko „Modulio“ komandos, neliko ir futbolo. Yra ir daugiau žavių, nostalgiškų fotografijų, kurias vertėtų pamatyti ir pasigrožėti klasikinės fotografijos žavesiu. Beje, kaip sakė man pats fotografijų autorius Jonas Vainauskas, jei ne Pabradės „Domus“ bendruomenės narių palaikymas, vargu, ar būtų išdrįsęs parodyti žiūrovams savo prieš kelis dešimtmečius darytas fotografijas. Šiuo atveju bendraminčių palaikymas davė puikų rezultatą – klasikinės fotografijos parodą.

Algis JAKŠTAS