Mes turime 49 svečius online

Apsilankymų šiandien:489
Apsilankymų vakar:665
Apsilankymų šį mėn.:4452
Apsilankymų iš viso:1562108

Lietuvos žydų genocido diena paminėta Švenčionyse

2014 m. spalio 1 d. trečiadienis Nr. 74 (1412)

1990 m. spalio 31 d. Aukščiausiosios Tarybos prezidiumo įsaku rugsėjo 23-ioji buvo įtraukta į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų sąrašą kaip Lietuvos žydų genocido diena. Nuo 1994-ųjų Nacionaline žydų genocido aukų atminimo diena siekiama prisiminti holokausto aukas ir visiškai sugriauti netolerancijos „sieną“ tarp „mūsų“ ir „jų“. Regioninės bendruomenės ir mokiniai vis aktyviau dalyvauja renginiuose Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai paminėti. Nalšios muziejuje šią dieną visuomenei buvo vedama edukacinė pamoka „Švenčionių krašto žydų gyvenimas ir tragedija“.

Rugsėjo 23 dieną nemažas būrys mokinių stovėjo Švenčionių miesto parke prie paminklinės Menoros, simbolizuojančios Švenčionių geto ribą. Švenčionių miesto šiaurės vakarinėje dalyje getas buvo įkurtas neatsitiktinai, nes ši vieta buvo tankiausiai apgyvendinta žydų. Joje buvo trys sinagogos, keletas žydų fabrikėlių.

Švenčionių getas egzistavo nuo 1941 m. liepos mėnesio iki 1943 m. balandžio mėnesio, o kalinių skaičius vienu metu buvo išaugęs iki 1500 žydų. Padėję gėlių puokštę, patraukėme Nalšios muziejaus link. Ten plačiau susipažinome su žydų gyvenimu, jų verslais. Edukacinio užsiėmimo pabaigoje muziejininkė Nadežda Spiridonovienė, kuri, beje, ir vedė užsiėmimą, pasiūlė žinias įtvirtinti atliekant užduotis parengtose pratybose „Švenčionių krašto žydai“. Džiaugėmės, kad pamoka muziejuje buvo įsimintina ir įgytos žinios užpildė mūsų Švenčionių krašto istorijos spragas apie žydų gyvenimą ir jų tragediją.

Kristina Spiridonovaitė