Mes turime 137 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:6667
mod_vvisit_counterŠią savaitę:30025
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:96748

Meningokokinė infekcija – klastinga liga

2015 m. kovo 7 d., šeštadienis, Nr.18 (1454)

Šių metų kovo 3 d. Švenčionių rajono gyventojus sukrėtė žinia – nuo klastingos meningokokinės infekcijos mirė Švenčionėlių lopšelio-darželio „Vyturėlis“ auklėtinė.

Neatslūgus nerimui dėl šios skaudžios žinios, gauta informacija, kad kovo 4 d. rytą į Švenčionių medikus buvo kreiptasi dėl vienos Švenčionių mokinės, kuriai buvo pakilusi itin aukšta temperatūra. Įtarus meningokokinę infekciją, pacientė buvo nukreipta į Vilniaus ligoninę. Meningokokemijos diagnozė patvirtinta, tačiau skubiai pradėtas gydymas davė teigiamų rezultatų – mergaitė sveiksta.

Nors žmonių imlumas meningokoko bakterijai nėra didelis, visgi su skaudžiais šios ligos padariniais susidurti tenka.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Švenčionių skyrius primena, kas yra meningokokinė infekcija, kaip ji plinta ir ką turėtume žinoti, jeigu mūsų artimoje aplinkoje (lopšelyje-darželyje, mokykloje, darbe, kitame kolektyve) kas nors suserga šia liga.

 

Kas yra meningokokinė infekcija?

Meningokokinė infekcija – tai labai reta, tačiau itin pavojinga bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas).

Pagal sezoniškumą pastebėta, kad šios ligos atvejų padaugėja žiemą, pavasarį, tačiau galima užsikrėsti bet kuriuo metų laiku. Ligos inkubacinis periodas dažniausiai trunka 3–5 dienas, rečiau iki 10 nuo dienų.

Sukėlėjas labai neatsparus aplinkoje: +10 °C temperatūroje žūsta per 2 val., +50 °C – per 5 min., ultravioletiniai spinduliai sukėlėjus sunaikina greitai, o tiesioginiai saulės spinduliai užmuša per 2-6 val. Patalpose dezinfekcija neatliekama, rekomenduojama tik vėdinimas, drėgnas valymas.

 

Kaip užsikrečiama šia infekcija?

Užkrečiamumas šia liga yra pakankamai mažas. Ši infekcija yra priskiriama prie oro lašeliniu būdu plintančių infekcijų, tačiau ji oru neplinta taip greitai kaip vėjaraupiai, tymai ar gripas. Jeigu gatvėje, parduotuvėje ar kitoje viešoje vietoje prasilenkiame su meningokokinės infekcijos nešiotoju, tikimybės užsikrėsti šia infekcija nėra.

Infekcija plinta artimai bendraujant su sergančiuoju ar sveiku infekcijos nešiotoju. Infekcijai perduoti reikalingas ilgas sąlytis: ji perduodama per seiles ar nosies išskyras (pavyzdžiui, bučiuojantis, čiaudint, kosint) arba ilgai naudojantis tais pačiais buities daiktais.

Imlumas šiai infekcijai priklauso nuo imuninės sistemos, bet šia liga serga ir gerai išsivystę retai sergantys vaikai. Meningokokai patenka į viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, vėliau į limfą, kraują, kur sukėlėjai dauginasi, vystosi meningokokemija.

 

Svarbu! Ankstyvas meningokokinės infekcijos gydymas gali išgelbėti gyvybę!

Liga dažniausiai prasideda kaip ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Kraujyje esantys mikrobai ir jų toksinai pažeidžia kraujagysles ir dėl to įvairiuose organuose susidaro kraujosrūvos. Meningokokai į smegenis dažniausiai patenka kraujo keliu, kur ir toliau dauginasi.

Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas), patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją. Čia laikas labai svarbus, kuo greičiau bus nustatyta diagnozė ir pradėtas gydymas, tuo didesnė tikimybė pasveikti.

Svarbu! Ankstyvas meningokokinės infekcijos gydymas gali išgelbėti gyvybę!

Tik 1 proc. užsikrėtusiųjų išsivysto sunkios invazinės meningokokinės infekcijos formos – meningitas ir/ar meningokokemija (tipinė, žaibinė, lėtinė).

Ypač sunki ligos forma – žaibinė meningokokemija. Ji prasideda staiga, ligonio būklė blogėja valandomis, hemoraginiai bėrimai atsiranda po keleto valandų, beria labai gausiai. Dėl sutrikusios mikrocirkuliacijos susidaro didelės tamsiai violetinės dėmės. Vystosi organų nepakankamumas. Ligonis gali mirti po 18-48 val.

 

Ką turi žinoti kontaktiniai ir kiti kolektyvo nariai?

Kai meningokokinės infekcijos atvejis nustatomas kolektyve, pavyzdžiui, lopšelyje-darželyje, mokykloje, apie tai pirmiausiai informuojami grupės vaikų tėvai, ar klasės, kurią lanko sergantysis, mokiniai ir jų tėvai, mokytojai. Visuomenės sveikatos specialistai nustato artimiausią sąlytį su sergančiuoju turėjusius asmenis.

Paprastai tai būna šeimos nariai, lopšelio-darželio grupės, suolo draugas, kitas artimas klasės draugas. Šiems asmenims rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad šis profilaktiškai paskirtų vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Artimą sąlytį turėjusiems asmenims pateikiama trumpa informacija apie ankstyvuosius meningokokinės infekcijos simptomus ir patariama 10 dienų po paskutinio kontakto su sirgusiuoju stebėti sveikatos būklę (kasdien matuoti temperatūrą). Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Meningokokine infekcija susirgus lopšelio-darželio ugdytiniui, mokiniui ar kito kolektyvo nariui ir nustačius visus sąlytį turėjusius asmenis bei suteikus jiems būtinąją informaciją apie profilaktikos priemones, likusieji kolektyvo nariai turi žinoti kelis svarbiausius dalykus, susijusius su meningokokine infekcija:

1. Meningokokinė infekcija plinta tik artimo kontakto su sergančiuoju metu (bučiuojantis, valgant iš tų pačių indų, užkratui per seiles ar nosies išskyras patekus į kito žmogaus burną ar nosį).

2. Meningokokinės infekcijos sukėlėjas – meningokoko bakterija – labai neatspari aplinkos poveikiui. Todėl profilaktiškai patalpas pakanka dažnai vėdinti, valyti drėgnuoju būdu.

3. Ligos požymiai panašūs į peršalimo – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas), patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kaip ir bet kokių kitų infekcijų profilaktikai pravartu reguliariai plauti rankas; laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę); reguliariai vėdinti ir valyti patalpas; skiepyti keliautojus, vykstančius į užsienio šalis, kuriose yra didelė rizika užsikrėsti.

Panikuoti tikrai nereikia, o be reikalo vartoti antibakterinius vaistus, ypač tiems, kurie neturėjo net gi tiesioginio kontakto, tikrai nebūtina, o kartais gali būti net ir žalinga.

 

Galima skiepytis

Specifinė meningokokinės infekcijos profilaktika (skiepai) Lietuvoje rekomenduojama dažniausiai asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis, tačiau gali skiepytis visi norintieji. Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Vakcina valstybės lėšomis nėra kompensuojama. Tėvams ar globėjams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Jolanta SAVICKIENĖ

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Švenčionių skyriaus vedėja

 
Reklaminis skydelis