Mes turime 55 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:2003
mod_vvisit_counterŠią savaitę:4158
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:22514

Kodėl gaisrai siaubia namus?

2016 m. vasario 24 d., trečiadienis, Nr.14 (1547)

Po gaisro savininkai neretai skėsčioja rankomis, sakydami, kad ne kartą matė, kaip elektros laidai kibirkščiavo, ar kad jau kelis mėnesius rengėsi dūmtraukį išvalyti, bet vis atsirasdavo svarbesnių reikalų...

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, per šiuos metus Lietuvoje liepsnojo 234 individualūs gyvenamieji pastatai. Juose žuvo 23 žmonės ir 13 – traumuota. „Nors apie gaisrus kalbama ir jie rodomi vos ne kasdien, deja, kol namai nesupleška, žmonės yra linkę manyti, kad tokia nelaimė juos aplenks“, – sako Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Virgilijus Dansevičius, jau trylika metų dirbantis gaisrų tyrimo srityje.

Pasak jo, namų gaisrų priežastys dažniausiai tos pačios. „Štai kaimuose įprasta malkas džiovinti ne tik prie krosnių, bet ir ant jų. Neseniai ugniagesiai gesino dėl šios priežasties kilusį gaisrą. Deja, aštuoniasdešimtmetė namo savininkė niekaip nesuprato, kodėl malkų negalima ant krosnies dėti, nes ji visada taip darė, – pasakoja V. Dansevičius. – Ir neretam name kaime taip, kur eisi, ten rasi, – ant krosnies ir pliauskos, ir batai džiūsta, ir skudurų primesta. O jeigu kūrenimo katilas įrengtas rūsyje, tai ten, žiūrėk, ir šalia malkų stirta sukrauta. Pakurą išvalius, žmonės daug galvos nesuka, kartais pila pelenus į kartonines dėžes ar plastikinius kibirus.“

Priežasčių gaisrams namuose kilti dešimtys. Gaisrą sukelti gali net ir be priežiūros palikta žvakė. Tokie gaisrai dažniausiai kyla garbaus amžiaus ar itin romantišką aplinką pamėgusių žmonių namuose. Gerai, jei toks gaisras laiku pastebimas, o jeigu ne – ugnis nusiaubia visus namus. Juolab, kad ji dėl degių medžiagų namuose išplinta vos per kelias minutes.

Pasiteiravus, kaip jis pats rūpinasi savo namų saugumu, V. Dansevičius prisipažįsta, kad dažnokai įtariai dirsčioja į... šaldytuvą, nes dėl šio buitinio prietaiso jau yra tekę tirti ne vieną gaisrą. Pasak jo, užsidega ir nauji, ir ne nauji šaldytuvai. Toks gaisras gali įsiplieksti ir dėl įtampos šuolių, ir dėl įvairių šaldytuvo gedimų.

Kaip teigia gaisrus tiriantis specialistas, net ir pasirūpinę namų saugumu, žmonės nukenčia dėl aplaidžių kaimynų, sukeliančių gaisrus. „Lankantis gyventojų namuose tenka matyti visko, - atsidūsta jis. - Būna, kad psichikos negalią turintis žmogus kambaryje susikuria laužą, o kitas, nieko nepagalvojęs ir surūkęs cigaretę, ima ir švysteli ją į kaimyno balkoną...“ Todėl, jo nuomone, namuose yra būtina įsirengti autonominį dūmų detektorių, kuris praneštų apie kilusį gaisrą ir padėtų apsaugoti ne tik gyvybę, bet ir namų turtą.

Norite išvengti gaisro, periodiškai tikrinkite, ar kaminuose, krosnyse ir dūmtraukiuose nėra plyšių, per kuriuos galėtų plisti ugnis. O kai kūrenasi krosnis ar dega dujinė viryklė, nereikėtų išeiti iš namų. Taip pat gaisro tikimybė išauga, jei į elektros tinklą iškart jungiami keli elektros prietaisai. Name kilus gaisrui, reikia kuo skubiau skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112. Pasirūpinkime savo ir kitų saugumu.