Mes turime 341 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:7104
mod_vvisit_counterŠią savaitę:30462
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:97185

Nuo meningokokinės infekcijos mirė dvi mergaitės Pabradėje

2016 m. kovo 9 d., trečiadienis, Nr.18 (1551)

Kaip atpažinti ligą ir kaip saugotis?

Mirė du vaikai

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Švenčionių skyriui kovo 4 d. pranešta apie du mirties nuo žaibinės meningokokinės infekcijos atvejus mūsų rajone. Mirė vaikai – vienas iš jų lankė ugdymo įstaigą.

Artimą sąlytį su susirgusiais vaikais turėjusiems asmenims skirtas profilaktinis gydymas antibakteriniais preparatais, sveikatos būklės stebėjimas, ugdymo įstaigos aplinkos valymas.

Specialistai primena, kad bakterinė meningokokinė infekcija plinta per seiles: kosint, čiaudint, valgant, geriant iš bendrų indų, dalijantis higienos priemonėmis, cigarete, bučiuojantis. Susirgti didesnė tikimybė vaikų ir jaunų žmonių kolektyvuose, blogai vėdinamuose butuose, žiemą, ypač padidėjus sergamumui ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis. Gleivinių barjerą ir bendrą organizmo atsparumą ypač sumažina rūkymas, pasyvus rūkymas. Susilpnėjus gleivinių apsaugos barjerui, padidėja imlumas infekcijoms. Rizikos grupei priklauso ir imunosupresinės būklės asmenys.

Bakterine meningokokine infekcija užsikrėsti galima artimai kontaktuojant (bučiuojantis, valgant iš tų pačių indų, kartu miegant ir pan.) su sergančiu asmeniu ar sveiku bakterijų nešiotoju.

Suaugusieji dažniausiai būna bakterijų nešiotojai. Manoma, kad apie 5-10 proc., o sergamumo meningokokine infekcija pakilimo metais – 20-30 proc. žmonių gali būti meningokoko bakterijos nešiotojai. Tačiau sergantis žmogus yra gerokai pavojingesnis negu bakterijų nešiotojas. Žmogui nustačius meningokokinę infekcija, jis izoliuojamas iki 24 val. nuo antibiotikų vartojimo pradžios. Praėjus šiam laikotarpiui, asmuo tampa nepavojingas aplinkiniams.

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas labai neatsparus aplinkoje: +10 °C temperatūroje žūsta per 2 val., +50 °C – per 5 min., ultravioletiniai spinduliai sukėlėjus sunaikina greit, o tiesioginiai saulės spinduliai užmuša per 2-6 val. Patalpose dezinfekcija neatliekama, rekomenduojamas tik vėdinimas, drėgnas valymas.

 

Pradžia primena gripą ar peršalimą

Inkubacinis periodas svyruoja 1-10 dienų (vidutiniškai 4 dienos). Meningokokinės infekcijos pradžia nesiskiria nuo gripo ar kitos peršalimo ligos: krečia šaltis, pakyla temperatūra, skauda galvą, gali pykinti. Galimas raumenų skausmas, kaklo raumenų rigidiškumas (stingimas, atsiradęs dėl raumenų įtempimo. Medikai ragina atkreipti dėmesį į meningokokinei infekcijai būdingą bėrimą. Iš pradžių jo gali nebūti, bet užklupus žaibinei formai išryškėja iš karto. Kita vertus, šio specifinio bėrimo maždaug 20 proc. ligonių apskritai neatsiranda, pasireiškia kiti meningito požymiai.

Liga dažniausiai užklumpa sveikus, stiprius, niekada nesirgusius žmones, tuos, kurių organizmas tiesiog pernelyg audringai reaguoja į užkratą. Mirštamumas nuo žaibinės formos ligos labai didelis visame pasaulyje. Manoma, kad meningokokine infekcija suserga asmuo, turintis tam tikrą imuninės sistemos defektą. Juk kai kurie perserga išvis nepatirdami jokių simptomų. Tas pats mikrobas daugumai gyventojų sukelia paprasčiausią slogą.

 

Profilaktika

Lietuvoje yra galimybė pasiskiepyti nuo meningokokinės infekcijos, sukeltos B grupės meningokoko bakterijų, kurios dažniausiai sukelia ligą ne tik mūsų šalyje, bet ir Europoje. Kitos vakcinos apsaugo nuo A ir C arba nuo A, C, Y ir W tipų meningokokinės infekcijos.

Asmenims, turėjusiems artimą sąlytį su ligoniu (šeimos nariams, suolo draugams), per 7 dienas po sąlyčio rekomenduojama chemoprofilaktika. Tai yra vienkartinė antibakterinių vaistų dozė, kurią paskiria šeimos gydytojas. Artimo sąlyčio neturėjusiems asmenims chemoprofilaktika nerekomenduojama.

 

Patarimai tėvams, kurių vaikai lanko ugdymo įstaigas

Tėvams, kurių vaikai lanko darželį ar mokyklą, kurios auklėtinis susirgo meningokokine infekcija, patariama 10 dienų po paskutinio kontakto su sirgusiuoju stebėti vaiko sveikatos būklę (kasdien matuoti temperatūrą). Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, sprando sustingimas, vėmimas, odos bėrimai), būtina apžiūrėti vaiką, ar nėra bėrimo. Jis paprastai atsiranda ant blauzdų, šlaunų, liemens, pilvo apačioje. Bėrimą sudaro dideli vyšninės spalvos pilko atspalvio taškiukai, kurie gali susilieti į iki 2 cm dydžio mėlynes. Būtina konsultuotis su savo šeimos gydytoju.

 

Apie infekciją

Ligos sukėlėjas – Vekselbaumo meningokokas, vadinamas Neisseria meningitidis, kuris savo išvaizda primena dvi kavos pupeles. Labai neatsparus išorinės aplinkos poveikiui, greitai žūna nuo išdžiūvimo, šalčio, aukštos temperatūros, todėl patalpose dezinfekcija neatliekama.

• Inkubacinis ligos periodas – nuo dviejų iki dešimties dienų, dažniausiai trunka keturias-šešias dienas, todėl dešimt dienų rekomenduojama stebėti savo sveikatą nuo buvimo kontakte su sergančiu asmeniu.

• Infekcijos šaltinis – ligoniai ar sveiki bakterijų nešiotojai. Sveiki bakterijų nešiotojai – asmenys, kurių žiotyse ir nosiaryklėje meningokokai „gyvena“ kaip natūrali mikroflora ir nesukelia jokių klinikinių ligos požymių, t.y. nekenkia savo šeimininkui. Manoma, kad apie 5-10 % gyventojų gali būti meningokokų nešiotojai.

• Kontaktiniai asmenys – ligonio šeimos nariai, bendramoksliai, mokytojai, kiti asmenys, turėję artimą sąlytį (bučiniai, kontaktas su seilėmis, valgymas iš bendrų indų ir kt.)

• Infekcija perduodama oro-lašiniu būdu. Sukėlėjas kartu su nosiaryklės gleivių dalelėmis išsisklaido ore ir patenka į sveiko imlaus žmogaus viršutinius kvėpavimo takus, įsiskverbia į nosiaryklės gleivinę, čia ir prasideda susirgimas – nazofaringitas. Tik iki 1 proc. užsikrėtusiųjų išsivysto sunkios invazinės meningokokinės infekcijos formos – meningitas ir/ar meningokokcemija. Patekę į kraują meningokokai greitai išplinta visame organizme ir sukelia bendrą intoksikaciją bei karščiavimą.

• Ankstyvieji ligos požymiai – staigi ūmi pradžia, temperatūra gali siekti 40ºC, labai skauda galvą, ligonis gali vemti, vangus. Kai kuriems ligoniams gali atsirasti sloga (nosiaryklės katariniai pakitimai), jautrumas šviesai ir triukšmui.

Ypatingas požymis – odos bėrimas nuo smulkių hemoraginių elementų, primenančių segtuko įdūrimus, iki stambių raudonų žvaigždžių formos dėmių, iš pradžių ant šlaunų, sėdmenų, blauzdų, vėliau ant liemens, pažastų ir veido.

• Imunitetas – persirgus susidaro daugiametis.

• Sergamumas Vilniaus mieste – 15-20 atvejų per metus. Dažniau serga naujagimiai ir kūdikiai. Vaikai iki penkių metų sudaro pusę sergančiųjų.

• Norėdami užkirsti kelią infekcijos plitimui:

 • stebėkite savo sveikatos būklę – kasdieną matuokite kūno temperatūrą 10 dienų po buvusio kontakto su asmeniu, sirgusiu meningokokine infekcija ir pastebėjus sveikatos pokyčius, išvardintus aukščiau – kreipkitės į savo gydytoją,

 • asmenys, buvę tik artimame kontakte su sergančiuoju (šeimos nariai, suolo draugai) turėtų apsilankyti pas savo gydytoją ir gauti profilaktinį gydymą antibiotikais (vienkartinę dozę),

 • rekomenduojamas patalpų vėdinimas ir drėgnas valymas.

Paklausti galite: Vilniaus visuomenės sveikatos centro Švenčionių skyriuje tel. (8 387) 51 568, (8 387) 51 428, el.p. svencionys@vilniausvsc.sam.lt

Jolanta SAVICKIENĖ

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Švenčionių skyriaus vedėja

 
Reklaminis skydelis