Mes turime 852 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1574
mod_vvisit_counterŠią savaitę:15312
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:135631
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:114011

Kapitalinio remonto darbai daugiabutyje – tik pagal projektą ir pritarus gyventojams

2016 m. liepos 20 d., trečiadienis, Nr.52 (1585)

Vasarą nemažai daugiabučių gyventojų persikrausto į sodų ar sodybų namus, butuose palikdami darbuotis statybininkus. Įgyvendinami būsto pertvarkymo planai, jį labiau pritaikant savo poreikiams. Tačiau, siekdamas didesnio komforto, buto šeimininkas neretai pamiršta dėl numatytų darbų pasitarti su kitais namo gyventojais. Apie planuojamą kapitalinį remontą neinformuoti ir jam nepritarę kaimynai tuomet ne tik dėl keliamo triukšmo ir dulkių, bet ir nerimaudami dėl galimų neigiamų pasekmių visam namui, atsakymų ieško valstybinėse institucijose.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) neveda skundų dėl neteisėtai daugiabučiuose atliekamų kapitalinio remonto darbų atskiros statistikos, tačiau institucijos specialistams gana dažnai tenka spręsti gyventojų ginčus dėl statybos darbų butuose, aiškinti, kokie reikalavimai taikomi tokiais statybos atvejais, kokius dokumentus privalo turėti darbus pradedantis buto ar kitų namo patalpų savininkas ir kas gresia jais laiku nepasirūpinus. 

Statybą leidžiantis dokumentas – savivaldybės administracijos išduodamas rašytinis pritarimas kapitalinio remonto projektui – privalomas tik tuo atveju, jei atliekant remonto darbus keičiama daugiabučio namo išvaizda. Ir tai tik tada, kai daugiabutis yra mieste, konservacinio prioriteto ar kompleksinėje saugomoje teritorijoje, kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo vietovėje. Jeigu pastato fasade neužtaisomos esamos angos ar nedaromos naujos, neatliekami kiti pastato išorės išvaizdą pakeičiantys darbai, kapitaliniam remontui teisėtai atlikti pakanka nustatyta tvarka parengto kapitalinio remonto projekto ir daugumos butų ir kitų pastato patalpų savininkų sutikimo.

Kapitaliniam remontui priskiriami tokie statybos darbai, kuriais pertvarkomos pastato laikančiosios konstrukcijos. Laikoma, kad statinio laikančiosios konstrukcijos pertvarkomos, kai jos stiprinamos (išskyrus esamų angų užtaisymą), silpninamos, pakeičiamos (iš dalies ar visos) to paties ar kito tipo laikančiosiomis konstrukcijomis.

Norint pertvarkyti bute esančias pastato laikančiąsias konstrukcijas, privaloma parengti kapitalinio remonto projektą. Jame turi būti įvertinta esamų konstrukcijų būklė, kitose pastato dalyse atlikti konstrukciniai pakeitimai, planuojamų atlikti darbų galima įtaka konstrukcijų laikomajai galiai ir pastato pastovumui. Kai kuriais atvejais projektą rengti būtų tikslinga tik atlikus statinio bendrąją ar dalinę ekspertizę. O jei namas priskirtinas ypatingų statinių kategorijai, visada privaloma kapitalinio remonto projekto ekspertizė.

Pastato laikančiosios konstrukcijos yra bendrojo naudojimo objektai. Pagal Civilinį kodeksą bet kokiems veiksmams, darantiems įtaką pastato bendrojo naudojimo objektams, atlikti reikalingas teisės aktų nustatyta tvarka daugumos namo butų ir kitų patalpų savininkų sutikimas. Namo gyventojai, tik susipažinę su už laikančiųjų konstrukcijų pertvarkymo sprendinius atsakomybę prisiėmusių kvalifikuotų projektuotojų pasirašytu projektu, turėtų apsispręsti, ar duoti sutikimą atlikti jame numatytus darbus. 

Kad ir pagal projektą, bet netinkamai statybininkų atliekami darbai taip pat gali pridaryti bėdos. Dėl to reikalaujama, kad neypatingo statinio kapitalinio remonto darbams vadovautų tam tikrus kvalifikacinius reikalavimus atitinkantis statybos inžinierius, o ypatingo – tik nustatyta tvarka atestuotas statybos darbų vadovas.

Norint daugiabučiame name pašalinti nelaikančiąją konstrukciją ar jos dalį, nereikalingas nei daugumos gyventojų sutikimas, nei projektas. Tačiau bet kokie statybos darbai turi būti atliekami taip, kad nekeltų pavojaus namo stabilumui, o triukšmas, dulkės ir kiti pašaliniai veiksniai – neigiamo poveikio kitų namo patalpų savininkams. Kaimynams kilus abejonių dėl galimai grėsmę keliančių remonto darbų, pirmiausiai reikėtų kreiptis į namo techninį prižiūrėtoją. Šiam neatliekant ar netinkamai atliekant pareigas, – į statinių naudojimo priežiūrą vykdančią savivaldybės administraciją.

Jeigu turima pagrįstų įtarimų, kad kapitalinio remonto darbai vykdomi neteisėtai ar / ir kelia grėsmę namo pastovumui ir žmonių saugumui, reikėtų nedelsiant pranešti VTPSI teritoriniam skyriui. Atvykę pareigūnai atliks patikrinimą ir, jei nustatys pažeidimų, pareikalaus iš buto savininko juos pašalinti ir taikys įstatymų numatytas sankcijas. 

Už statybos darbų atlikimą neturint teisės aktų nustatytų privalomųjų dokumentų statybos darbams pradėti (išskyrus SLD), skiriama bauda nuo 289 iki 868 eurų.

VTPSI inf.

 
Reklaminis skydelis