Mes turime 425 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:4145
mod_vvisit_counterŠią savaitę:20346
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:96376
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:120250

Tikėjimas ir protas - lyg du paukščio sparnai

2016 m. rugpjūčio 31 d., trečiadienis Nr.64(1597)

Rugsėjo pirmąją dieną sveikiname rudenį, kuris, nusinešdamas vasaros kaitrą ir žydinčias pievas, nudažys įvairiausiomis spalvomis medžių lapus. Tuo lyg ir pats norėdamas atsisveikinti su vasara.

Aišku, liūdėti nėra kada, nes šią dieną plačiai atveriamos žinių pasaulio durys, ir besimokantieji pradeda naujus mokslo metus. Mokslo ir žinių dėka galime pažinti mus supančią nuostabią kūriniją, o per tai gėrėtis ir pačiu Kūrėju, kuris visur yra palikęs savo autografą. Nuolatinis proto lavinimas yra būtinybė, kuri nėra skirta vien tik tam, kad gerai baigtumėme mokslus, bet ir mūsų dvasinio gyvenimo ugdymui. Kartais atrodo, kad vienų ar kitų dalykų mokymasis yra tuščias laiko gaišimas, nes gal to niekada gyvenime nepanaudosime. Tačiau mūsų mokymosi rezultatas yra ne žinių, kurios šiais laikais vadinamos informacija, gausa. Svarbus yra mūsų akiračio praplėtimas. Būtent tai padeda mums ne tik mąstyti giliau, aiškiau, bet ir orientuotis, suprasti bei priimti tinkamus sprendimus.

Kitas svarbus dalykas, kurį mini šv. popiežius Jonas Paulius II savo enciklikoje, fides et ratio apie tikėjimo ir proto santykį. Žmonėms, o ypač netikintiems, dažnai atrodo, kad neįmanoma susieti tikėjimo su protu ir šitie dalykai prieštarauja vienas kitam. Tačiau taip yra todėl, kad mes į žmogų nežiūrime integraliai. Dažnai jį separuojame, išskaidome į dalis. Tačiau žmogus yra visuma ir kūno, ir sielos. Ir jo negali apriboti vien kūniškais dalykais, bet taip pat ir vien dvasiškais. Popiežius pateikia labai tinkamą palyginimą, kalbėdamas apie proto ir tikėjimo santykį. Jis sako, kad jie tarsi du paukščio sparnai. Norint paukščiui kilti ir skristi aukštyn, tolyn į beribes erdves yra reikalingi abu sparnai, kuriais jis sutartinai mosuodamas gali pakilti. Taip ir mes, jei naudojamės tik vienu sparnu tai geriausiu atveju galėsime pasišokinėdami greitai bėgti, bet kas tai yra palyginus su skrydžiui...

Todėl šią dieną norėčiau visus padrąsinti, nesvarbu kiek jums metų, leistis į nuostabų žinių ir mokslo pasaulį. Tikrai būkite tikri - mokslas neprieštarauja tikėjimui. Jei kartais atrodo, kad yra prieštara, tai dažniausiai dėl to, kad gal dar kažko nežinome, nesuprantame arba ne tinkamai interpretuojame. Pavyzdžiui, mums tikėjimas sako, kad Dievas sukūrė visą Visatą ir kas joje yra. Ir jei mes skaitysime pažodžiui Bibliją apie pasaulio sukūrimą, tai susidursime su gausybe nesusipratimų, nežinodami Biblijos kalbėjimo stiliaus. Čia reiktų atminti, kad Biblija mums sako, jog Dievas sukūrė, bet ji nesako kaip Jis tai konkrečiai padarė. Tą jau atsako mokslas, nes tai jo sritis.

Jei kyla kokių klausimų ar nesusipratimų mokslo ir tikėjimo srityje, tai yra labai gerai, nes tai padeda eiti toliau. Todėl drąsiai ieškokite atsakymų į kylančius klausimus.

Kita labai svarbi ir dar pakankamai nauja mūsuose šios dienos šventė - Pasaulinė maldos už rūpinimąsi kūrinija diena, kurią 2015 metais įsteigė popiežius Pranciškus. Gal atrodytų keista, kad reikia rūpintis kūrinija, aplinka. Kažkaip ji labiau tarsi turėtų mumis rūpintis. Šis rūpestis kyla iš to, kad Dievas pavedė žmogui valdyti kūriniją ir būti atsakingiems už ją prieš Jį, kuris yra vienintelis šeimininkas. Dažnai žmogaus valdymas tampa naikinimu vien dėl savo paties gerovės ar ekonominės naudos. Nelieka atsakomybės, rūpesčio, meilės. Paliksiu jus su paties popiežiaus Pranciškaus mintimis: „Meilės Dievas (...) apšviestų tuos, kuriem priklauso valdžia ir pinigai, kad jie nenupultų į abejingumo nuodėmę, kad mylėtų bendrąjį gėrį, padėtų vargšams ir rūpintųsi mūsų gyvenamu pasauliu“, kad „Vargšų Dievas padėtų mums išvaduoti šios žemės apleistuosius ir užmirštuosius (...), kad saugotume pasaulį, o ne plėštume jį, kad sėtume grožį, o ne terštume ir niokotume.“

Kunigas Deimantas Braziulis

 
Reklaminis skydelis