Mes turime 598 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:12112
mod_vvisit_counterŠią savaitę:30533
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:112282
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:116150

Kai apsilanko Raudonkepuraitės „sugyventinis“, arba Vilkai įžūlėja

2018 m. spalio 13 d., šeštadienis Nr.76 (1800)

Žiūrėdamas informacinius žiniasklaidos pranešimus beveik kasdien randi žinutę apie tai, kad vilkai tai vienur, tai kitur pašeimininkavo avių bandose. Vėl prasidėjo karštos diskusijos tarp specialistų, siūlančių didinti vilkų sumedžiojimo kvotas, ir vilkų gynėjų. Kol diskutuojama, ginčijamasi, kenčia avių augintojai, nes vilkai nesikuklindami jau ir šviesiu paros nuneša avį vos ne iš kiemo. Žinoma, toks suįžūlėjimas, matyt, turi ir rimtą pagrindą, nes vilkų skaičius padidėjo, o maitinimosi meniu sumažėjo, nes nebeliko šernų, kuriuos gerokai išnaikino afrikinis kiaulių maras. Štai Adutiškio medžiotojai sako šernų nesumedžiojantys jau trečią sezoną, jų sumažėjo arba visai neliko ir kitų būrelių teritorijose, o šernai, ypač šerniukai, buvo palyginus lengvas vilkų grobis ir skanus mėsos kąsnelis. Kai to nelieka, reikia ieškoti kitų būdų alkiui nugalėti. Štai ir eina iš prigimties atsargūs vilkai, įveikdami baimes ir pamiršdami atsargumą, prie sodybų, kur ganosi avys... O kai pasiseka nebaudžiamiems vieną kitą kartą, nekviesti svečiai ima lankytis ir dažniau.

Štai gražų spalio rytą užsukęs į Grybų viensėdį iš čia gyvenančių Gražinos ir Tomo Jonušų sužinojau, kad nuo kovo mėnesio vilkai papjovė 12 avių iš 36. Svarbiausia, kad tai daro šviesiu paros metu, o kaip žmogus turi jaustis, kai naktį išgirsti kaukiantį vilką čia pat kieme? Kaip sakė Gražina, jausmas ne koks. Beje, kai Tomo bičiulis su dronu padarė netoliese esančio lauko nuotrauką, tai pasimatė, kad jis išvagotas pėdsakų, kuriuos paliko vilkai, traukdami grobį. O kai laukas buvo nušienautas, buvo surastos ir vilkų papjautų avių liekanos. Štai tokios tokelės su tais pilkiais Lietuvoje. Patiko Tomo Jonušo parašas „Facebook‘e“ po viena iš nuotraukų: „Raudonkepuraitės sugyventinis buvo užsukęs“. Tokie vizitai būna skausmingi ir nuostolingi, o vilkai siautėja ne tik Grybų viensėdyje, bet ir kitose rajono vietose, tiesiog tai jau tampa norma, dar prieš keletą metų Raudonkepuraitės „sugyventinių“ vizitai buvo ne tokie dažni, o dabar jų gerokai padaugėjo. Štai praeitą savaitę Adutiškio Postavų gatvėje vilkai papjovė 8 avis.

Beje, už ne laiku sumedžiotą vilką gresia 1000 eurų bauda, o prasidėjus jų medžioklės sezonui paprastai limitas išnaudojamas labai greitai. Ir jeigu, tarkim, mūsų rajone bus sumedžiota pora vilkų, tai jų populiacijai didesnės įtakos neturės...

Gražus ir protingas žvėris vilkas, bet kai peržengia savisaugos instinkto ribas, gali susilaukti ir keršto akcijų. O kol kas dreba avių kinkos, šeimininkai skaičiuoja nuostolius. Dažnai prisimenu vieno kaimo žmogaus pasakytus žodžius: „Jei vilkai per sezoną nuneša porą avių – tai duoklė gamtai, bet kai dešimt ir daugiau – jau blogai...“

Algis JAKŠTAS