Mes turime 269 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1625
mod_vvisit_counterŠią savaitę:18755
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:84370

Sekmadienio popietę praturtino ir Mišioms sakralumo suteikė choras „Sodžius“

2019 m. gegužės 22 d., trečiadienis, Nr.37 (1857)

Šį sekmadienį, gegužės 19 d., Kaltanėnų Švč. Mergelės Marijos Angeliškosios bažnyčioje kunigas Valdas Girdžiušas laikė penktojo Velykų sekmadienio mišias. Tvyrant Lietuvoje įvairių rinkimų atmosferai, klebonas V.Girdžiušas savo pamoksle prasmingai panaudojo paraleles su šia tema. Pakvietęs ir tikintiesiems panašiai kaip kandidatai išsirinkti esminį šūkį, kunigas papasakojo epizodą iš paskutinės Kristaus ir jo mokinių vakarienės, kai Kristus pasakęs: „Mylėkite vienas kitą, kaip aš jus mylėjau, ir iš to jus pažins kaip mano mokinius“. Klebonas pakvietė susimąstyti, ar tikrai mumyse galima atpažinti Kristaus mokinius – krikščionis. Juk krikščioniui nepakanka pasakyti, kad jis nieko blogo nepadarė, klausimas – o ką jis padarė gero kitam žmogui ir keliems žmonėms ašaras nušluostė. Ir net namų darbų paskyrė parapijiečiams: šia tema pamąstyti ir stebėti savo elgesį.

Ypatingo sakralumo suteikė pamaldose giedojęs kamerinis choras „Sodžius“ iš Vilniaus, skaičiuojantis 38-ąjį kūrybinės veiklos sezoną. Jis giedojo mūsų kraštiečio kompozitoriaus Juliaus Siniaus parašytas mišias.

Po pamaldų vyko choro koncertas. Meno vadovė ir dirigentė Regina Maleckaitė, Vilniaus miesto dainų švenčių, Pasaulio lietuvių dainų švenčių Vilniuje dirigentė, Lietuvos chorų sąjungos prezidiumo narė. R.Maleckaitė išsamiai papasakojo apie kiekvieną koncerte skambėjusį kūrinį, kurių buvo ir religinių, ir pasaulietiškų. Dėl papasakotos kūrinio istorijos, konteksto net giesmės ir dainos skambėjo kitoje šviesoje. Pavyzdžiui, choro vadovė papasakojo, kad iki XVIII a. giedoti bažnyčioje moterų net neleisdavo, mat buvo laikoma, kad jų balsas taip neina link Dievo kaip vyrų ir berniukų. Tad nieko keista, kad to laikmečio mišioms kūrinius rašydavo vyrų ir berniukų balsams. Vieną iš tokių kūrinių Kaltanėnuose atliko mišrus choras „Sodžius“. Suskambėjo puikiai. Šio choro dėka susipažinome ir estų sakraline muzika, o štai choro himno žodžių autorystė priklauso generolui Vitkauskui. Keletą kūrinių choras atliko pirmą kartą. Po senais Kaltanėnų bažnyčios skliautais galingai suskambėjo ir daina „Uždainuokim, brangūs broliai“, kuriai žodžius parašė Ksaveras Sakalauskas-Vanagėlis, labiau visiems žinomo kūrinio „Kur giria žaliuoja“ autorius. Na, o dainą „Baltas lino gyvenimas“, nors ir nedrąsiai, bet dainavo visi susirinkusieji. Šios dainos istorija taip pat įdomi. Pasak R.Maleckaitės, puikus kompozitorius, aranžuotojas ir atlikėjas Alvydas Jegelevičius kartą komisijos vertinimui pateikė šį kūrinį savo aranžuotą mišriam chorui, tačiau komisija neįvertino, o dirigentei kompozitoriaus aranžuotė labai patikusi. Kad visiems gerai žinoma daina suskambėjo švelniai ir ypatingai, galėjome įsitikinti visi dalyvavę šv. Mišiose ir koncerte sekmadienį Kaltanėnuose.

Be kita ko R.Maleckaitė pakvietė apsilankyti birželio 15-ąją Zarasuose, kur vyks Aukštaitijos dainų šventė.

Svečiams iš Vilniaus susirinkusieji negailėjo plojimų ir šiltų žodžių, o kaltanėniškių atstovai nuoširdžiai dėkojo ir įteikė puokštę gėlių.

Irena POŽĖLIENĖ