Mes turime 216 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:2211
mod_vvisit_counterŠią savaitę:2211
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:43978

Stotelės DĖK’ui – galimybė pratęsti daiktų gyvenimą

2019 m. gruodžio 14 d., šeštadienis, Nr.92 (1912)

Vargu ar surasime namus, butą, kur nebūtų nenaudojamos buitinės technikos, išaugtų vaikų dviratukų, paspirtukų, žaislų. Keičiame ir baldus arba norėtume keisti, bet išmesti į sąvartyną gaila, o ieškoti, kam atiduoti, tai laiko nėra, tai kantrybės. Nuo šiol tą galėsime padaryti  ir padovanoti  savo mylėtiems daiktams, baldams antrą gyvenimą, nes trečiadienį Švenčionių rajone buvo atidarytos dvi DĖK’ui stotelės. Viena atidaryta Pliauškių I kaime, o tiksliau buvusio sąvartyno vietoje, kur dabar veikia stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė, o kita – Maleikėnų k., kur taip pat veikia stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelė. Stotelės DĖK’ui – tai vieta, kur žmogus galės atvežti pačiam jau nereikalingus daiktus, baldus, o čia galės pasiieškoti sau tinkamo daikto, instrumento, baldo. Apie stotelių DĖK’ui paskirtį prieš oficialų aikštelės Pliauškių I kaime atidarymą papasakojo projektų vadovė Alina Bechterevė.

- Švenčionių rajone šiandien atidaromos dvi DĖK’ui stotelės: viena Maleikėnuose, kita čia. Tai bus jau 10 ir 11 tokia stotelė Vilniaus apskrityje. Jas aptarnauja Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC). Pagrindinė mintis yra ta, kad yra daiktai, kurie dar gali būti naudojami. Kaip pavyzdį galėčiau pateikti, tarkim, išaugo vaikas vežimuką ir jis jau nebereikalingas, atvežtas čia jis puikiausiai gali susirasti kitą šeimą, kur bus reikalingas. Ir aš šiandien čia atvežiau dukros paspirtuką. Dukra išaugo, ir ji jau turi didesnį. Kviečiame ir kitus Švenčionių rajono gyventojus dalintis daiktais, kurie gali būti toliau sėkmingai naudojami ir nepatekti į šiukšlyną perdirbimui, o atlikti savo funkciją, nes ne visi žmonės gali įsigyti reikiamą daiktą, o galės pasiimti iš čia. Tai nebus šiukšlės, o puikiai savo funkcijas atliekantys daiktai, baldai ir t.t. Čia galima atvežti buitinę techniką, žaislus, statybinę įrangą ir medžiagas. Tarkim, mums reikia kilogramo glaisto, o nusipirkome kelis. Kur dėti? Atvežti į stotelę DĖK’ui, ir gal kam pravers. Kviečiame visus dalintis su ta mintimi, kad galima tuos daiktus panaudoti, pratęsti daiktų gyvenimą. Toks šūkis ir yra „Suteikit daiktui antrą gyvenimą, antrus namus, kur jis galėtų tikslingai, pagal paskirtį toliau atlikti savo funkcijas, - apie projekto pagrindinę idėją pasakoja projektų vadovė Alina Bechterevė.

- O kuriomis dienomis čia žmonės galės atvežti savo nenaudojamus daiktus, ir kada bus galima atvažiuoti pasiieškoti reikiamo daikto, baldo ar žaislo?

- Atvežti visada galima tomis valandomis, kai dirba aikštelė, o atsirinkus pasiimti kol kas bus galima tik ketvirtadieniais ir ne daugiau 3 daiktų, bet patikusius daiktus galima rezervuoti internetu www.stoteledekui.lt. Ten bus galima rezervuoti daiktus, visi daiktai bus sudėti ir bus nuoroda, kur ir kokioje aikštelėje daiktas yra. Pamatei reikiamą daiktą, rezervavai ir atvažiavęs ketvirtadienį pasiimi rezervuotą daiktą. Viskas labai paprasta. Viskas finansuojama iš ES programos komunalinių atliekų infrastruktūros plėtros, - sako mano pašnekovė ir nuskuba kabinti informacinio plakato.

Prieš simbolinę juostelės perkirpimo ceremoniją VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius taipogi išsakė savo mintis apie tokių dalinimosi stotelių paskirtį.

- Tai jau jubiliejinė dešimtoji mūsų įkurta stotelė DĖK’ui. Tos stotelės – tai galimybė geriau rūpintis gamta, mažinti atliekų kiekį, prailginti daiktų gyvenimą. Reikia pripažinti, kad pas mus dar mažai dėmesio skiriama pakartotiniam daiktų panaudojimui. Jau turime neblogų rezultatų žvelgiant į jau veikiančių stotelių veiklą. Mes jau tikrai nemažam daiktų skaičiui suteikėme naują gyvenimą, o tai ir sumažėjęs atliekų skaičius. Skaičiuojama, kad apie 30 procentų atliekų gali tapti medžiagomis, daiktais. Tai didžiulis iššūkis. Tokios aikštelės yra ir galimybė pasirūpinti aplinka, būti bendruomeniškais. Galima pasidžiaugti, kad tas projektas iš atliekų tvarkymo tampa gerumo projektu. Juk palikdamas naudotą daiktą, suteiki galimybę kitam pasiimti tą daiktą. Šitos stotelės veiks tik tada, kai bendruomenė įsijungs. Jei bus poreikis būti bendruomeniškiems, saugesniems, šitos stotelės prigis. Mes jau matome, kad tas procesas vyksta, ir tai džiugina. Beje, čia puiki erdvė ir edukacinei veiklai, parodas rengti. Viskas priklausys nuo bendruomenės veiklos, nuo žmonių noro dalintis, - kalbėjo gerb. VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius.

Savo mintims apie tokių stotelių veiklos perspektyvas pasidalino ir Švenčionių r.  vicemerė.

Pabaigoje norėčiau visiems palinkėti tikrai nuvežti gerus, bet jau nereikalingus daiktus į dalijimosi daiktais stotelę DĖK’ui, gal kam jie pravers, o ir patys širdies gilumoje pasidžiaugsite, kad jūsų mylėtas daiktas, baldas, įrankis toliau sėkmingai bus naudojamas

Algis JAKŠTAS