Mes turime 564 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:3248
mod_vvisit_counterŠią savaitę:14111
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:77532

Išsausėjusios ir skilinėjančios lūpos – dažna problema ne tik žiemą. Ką daryti?

2020 m. vasario 5 d., trečiadienis, Nr.10 (1925)

Išsausėjusios ir skilinėjančios lūpos – dažna problema žiemą, kurią gali sukelti žvarbus vėjas, sausas patalpų oras, vitaminų stoka, žalingi įpročiai. Su tokia lūpų būklę susiduriame ne tik žiemą, bet ir vasarą, todėl tinkama lūpų priežiūra svarbi visais metų laikais.

 

Lūpų oda ypač jautri

Lūpų oda yra ypač plona ir jautri, greitai reaguojanti į nepalankias aplinkos sąlygas ar nesubalansuotą mitybą, sako BENU Sveikos odos instituto specialistė Kristina Lelevičienė. Jeigu jaučiamas sausumas gali neatrodyti didelė bėda, reikėtų nepamiršti, kad tinkamai lūpų neprižiūrint, gali kilti tokių komplikacijų kaip lūpų uždegimas.

Lūpos greičiau nei mūsų oda yra linkusios išsausėti, nes juose nėra riebalinių liaukų. O išsausėjusios lūpos pradeda skilinėti.

 

Netinkamai parinktas lūpų balzamas – galimas priešas

Išsausėjusioms lūpoms pirmiausiai greitajai pagalbai griebiamės lūpų balzamo. Tačiau atminkite, kad visi lūpų balzamai yra skirtingi –  kai kurie jų gali ne tik nedrėkinti, bet ir papildomai sausinti odą. Pavyzdžiui, sudėtyje esantys tokie ingredientai, kaip mėta ar mentolis, sukelia malonų šaldantį jausmą, bet iš tiesų itin išsausina lūpas – jų būklė netrukus gali tapti daug blogesnė nei buvo prieš tai.

Įvairūs pridėtiniai skoniai ir kvapai paprastai nėra natūralūs ir gali sukelti neigiamų pasekmių: lūpų oda dar labiau išsausėja, skilinėja, lupasi. Pažeistoms lūpoms geriau ieškokite natūralesnių drėkinančių priemonių, sudėtyje turinčių lanolino (vilnos riebalų), bičių vaško ar keramidų.

 

Į pagalbą – spintelėje esantys produktai

Be įprastų lūpų balzamų, drąsiai naudokite ir kitus natūralius produktus, kuriuos rasite savo namuose. Žalioji arbata, alavijas, medus, kokosų aliejus – tai tik dalis to, kas apsaugo odą nuo bakterijų, padeda jai išlikti sveikai ir sudrėkintai arba išgydyti jau esamas žaizdeles.

 

Skysčiai ir tinkama mityba - būtina

Greičiausiai tai girdėjote šimtus kartų: vanduo padeda numesti svorio, pagerina medžiagų apykaitą, suteikia švytėjimo ir drėkina odą. Visi tai žino, tačiau ne visada suvokia kasdienio skysčių vartojimo svarbą. Dauguma gali net nepastebėti, kad susiduria su dehidratacija, todėl labai svarbu vandens gėrimą paversti įpročiu.

„Kai trūksta skysčių,  organizmas bando pasiimti drėgmės iš vietų, kurios jos dar neprarado. Tai gali lemti odos sausumą, įskaitant ir lūpų. Be to, vandens stygius iššaukia ir kitus pojūčius: galvos svaigimą, širdies virpėjimą, vangumą ar net sąmonės netekimą“, - įspėja Sveikos odos instituto specialistė.

Lūpų odai įtaką daro ir kasdien valgomas maistas. Žmonės, kurie prastai maitinasi ir nuolat alkį malšina nemaistingais produktais, yra labiau linkę turėti išsausėjusią odą.

 

Prevencija – vanduo ir vitaminai

Paprastai nepastebime, kiek daug liečiame lūpas: nuolatinis kandžiojimas, laižymas ar lietimas pirštais skamba nekaltai, tačiau galiausiai oda tampa nualinta ir pradeda sausėti. Šie įpročiai smarkiai kenkia lūpoms, net ir toms, kurios paprastai neturi problemų dėl skilinėjimo. 

Kad lūpų priežiūra būtų visapusiška, reguliariai naudokite drėkinamuosius produktus su apsauga nuo saulės, šveiskite lūpas, gerkite daug vandens, venkite žalingų įpročių bei papildykite savo racioną naudingais vitaminais ir mineralais.

Kad palaikytumėte gerą odos būklę, praturtinkite savo mitybą A ir E vitaminais, kurių gausu žuvų taukuose, daržovėse, pieno produktuose ar grūdinėse kultūrose. Jei lūpų sausumas, šerpetojimas ir skilinėjimas kamuoja dažnai, šių vitaminų pravartu vartoti papildomai – gali būti, kad patiriate jų trūkumą. 

 

Lūpų kampučiai gyja sunkiai

Stingant vitaminų, gali pradėti varginti dar viena nemaloni lūpų būklė – lūpų kampučių trūkinėjimas. Sutrūkinėję lūpų kampučiai gyja ilgai, todėl lengviau yra pasirūpinti tinkama lūpų priežiūra nei gydymu. 

Svarbu atminti, kad lūpų kampučių trūkinėjimas gali signalizuoti apie kito vitamino – B2 – trūkumą. Jeigu pasireiškia ir kiti šio vitamino trūkumo simptomai, kaip akių sausumas ir jautrumas, energijos stoka, liežuvio ir gerklės paraudimas bei perštėjimas, odos šiurkštumas, būtina savo mitybą papildyti šio vitamino turinčiais produktais ar jo vartoti papildomai. Vitamino B2 rasite jūros gėrybėse, pieno produktuose, sojos pupelėse, kiaušiniuose. Organizmas vitamino B2 nekaupia, todėl jo atsargas reikia papildyti kasdien.

Parengė Jurgita Gižaitė-Tulabienė

 
Reklaminis skydelis