Mes turime 337 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1540
mod_vvisit_counterŠią savaitę:17741
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:93771
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:120250

Aplinkai draugiškas verslas: kaip mes galime būti jo dalimi?

2020 m. kovo 4 d., trečiadienis, Nr.18 (1933)

Aplinkos tarša – viena aktualiausių dabarties problemų. Todėl daug kalbame apie tai, kaip namuose rūšiuoti atliekas, atsakingai pirkti ir vartoti. O kaip prie švaresnės ir sveikesnės aplinkos galime prisidėti darbe, kur praleidžiame reikšmingą savo gyvenimo dalį?

Pramonė ir verslas yra sektoriai, darantys didelę įtaką mūsų aplinkos kokybei. Modernizuojant gamybos procesus, renkantis ekologiškesnes žaliavas bei atsinaujinančius energijos šaltinius, galima reikšmingai sumažinti aplinkos taršą. Tačiau svarbu nepamiršti, kad įmonėse dirba žmonės, kurie naudojasi elektros parietaisiais, automobiliais, jų veikla lemia atliekų susidarymą. Žmonės formuoja darbovietės kultūrą, todėl savo veiksmais ir pavyzdžiu kiekvienas galime prisidėti prie aplinkai draugiško, bendruomeniško, atsakingo verslo kūrimo. Ką galime padaryti jau šiandien? 

 

Dalinkimės pietumis

Vienas iš originalių būdų darbo kolektyvams prisidėti prie atliekų mažinimo ir sutaupyti pinigų – gaminti namuose ir dalintis pietumis. Nors maisto produktų kainos auga, kasmet vien tik Europos Sąjungoje išmetama maždaug 88 mln. tonų maisto atliekų. Dėl žmonių išmetamo maisto susidaro apie 8 proc. visų pasaulyje išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, o kiekvienam kilogramui maisto pagaminti išmetama apie 4,5 kg CO2. Todėl svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip gaminame ir vartojame maistą.

Kaip veikia pietų dalybos? Tai paprasta – tereikia pradėti pietų maistą gaminti ne tik sau, bet ir kolegai. Kolektyve pasiskirstykite, kas kurią dieną į darbovietę atneša pietus, ir valgykite kartu. Tai veiksminga, nes dažnai nesuvalgome viso sau pasigaminto ar restorane užsisakyto maisto, o, valgant kartu, išvengiama maisto švaistymo, gaminant nesusidaro likučių šaldytuve, kurie neretai nukeliauja į atliekų konteinerį, taip pat sutaupoma elektros energijos, vandens ir kitų resursų. Šis būdas veiksmingas, net jei tai darysite ne kasdien, o vieną ar kelis kartus per savaitę, nes sumažinsite bendrą išmetamo maisto ir sunaudotų resursų kiekį, sutaupysite pinigų.

 

Į darbą važiuokime kartu

Transportas yra vienas iš pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinių, taip pat sukuriantis spūsčių ir automobilių stovėjimo vietų trūkumo problemą miestų centruose. Geriausias sprendimas yra rinktis ekologišką transporto priemonę – pavyzdžiui, į darbą minti dviračiu.  Kai kuriose bendrovėse dėl šios priežasties specialiai įrengiamos didesnės dviračių stovėjimo aikštelės ir netgi dušai. Taip pat naudinga keliauti viešuoju transportu – ši priemonė padeda mažinti taršą, kainuoja pigiau nei vykti nuosavu automobiliu, taip pat leidžia naudingai praleisti kelionės laiką  – paskaityti knygą ar susiplanuoti dienos darbus.

Jei alternatyvos automobiliui rinktis nėra galimybės – pasidalinkite vairuojamo automobilio sėdyne su bendradarbiais, kurie gyvena netoli jūsų arba pakeliui į darbovietę. Tokiu būdu ne tik mažiau teršite gamtą, bet ir pasidalinsite kuro išlaidomis bei sutaupysite pinigų. Kai kurios darbovietės skatina darbuotojus prisidėti prie tokios iniciatyvos suteikdamos jiems specialias parkavimosi vietas.

 

Dalinkimės daiktais

Visose darbovietėse po tam tikro laiko ateina metas pokyčiams – atsiranda poreikis keisti baldus, įrangą, interjerą. Šis procesas reiškia naujų daiktų pirkimą ir senų išmetimą. Tačiau kur kas pigiau ir naudingiau aplinkai yra rinktis naudotus, tačiau geros būklės daiktus, o tuos, kurie yra keičiami – atiduoti. Visose Vilniaus regiono savivaldybėse jau veikia dalijimosi daiktais stotelės „DĖK’ui“, kuriose patogu atlikti tokius mainus. Čia kokybiškus naudotus daiktus atveža tiek fiziniai asmenys, tiek įmonės. Į stoteles atkeliauja baldai, kompiuteriai ir kiti elektronikos prietaisai, apdailos priemonės ir medžiagos, kiti daiktai. Patogu tai, kad kiekvienoje stotelėje esančius daiktus galima matyti ir rezervuoti internetu adresu www.stoteledekui.lt.

 

Taupykime energiją ir rūšiuokime atliekas

Labai svarbus indėlis į aplinkos kokybę darbinėje veikloje yra kasdieniai įpročiai, susiję su resursų naudojimu. Yra keletas esminių dalykų, į kuriuos patariama atkreipti dėmesį, norint išvengti švaistymo. Darbo dienai pasibaigus, išjunkite kompiuterius, spausdintuvus, mikrobangų krosneles, oro vėdinimo sistemas – palikti miego režime, prietaisai vis tiek naudoja elektros energiją. Taip pat reikėtų nepatingėti išjungti šviesos, išeinant iš patalpos ir, šildymo sezono metu, sumažinti temperatūrą darbo dienai pasibaigus.

Kiekvienoje darbovietėje susidaro dideli kiekiai atliekų (tiek dėl gamybinių procesų, tiek dėl darbuotojų veiklos), todėl labai svarbus aplinkos saugojimo būdas yra atliekų rūšiavimas. Industrinių atliekų rūšiavimas ir tvarkymas yra reglamentuotas ir jam taikomi konkretūs reikalavimai, tačiau svarbu rūšiuoti ir biuro atliekas, nes paprastai čia susidaro dideli popieriaus atliekų kiekiai, įvairios plastiko atliekos. Todėl kiekviename biure patogioje vietoje tiesiog privalo stovėti atskiros dėžės popieriaus, plastiko ir stiklo atliekoms. Toks rūšiavimas ne tik prisidės prie aplinkos apsaugos, bet ir  leis stebėti, kiek resursų išnaudojama daugiausiai, ir taip didinti efektyvumą – pavyzdžiui, jei išmetama daug popieriaus, galima mažiau informacijos spausdinti, o daugiau ja naudotis skaitmeniniu formatu.

Paprastos, lengvai darbovietėje taikomos praktikos atneš visokeriopą naudą – leis prisidėti prie sveikos, kokybiškos aplinkos užtikrinimo, padės sutaupyti pinigų ir sukurti bendruomeniškumo kultūrą kolektyve.

 
Reklaminis skydelis