Mes turime 108 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:176
mod_vvisit_counterŠią savaitę:24324
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:24324

Ar streikai – auksinis avinėlis? Pasipurtė – ir pinigų yra?

2012 m. gegužės 26 d.,šeštadienis Nr.40 (1183)

Meno mokyklų profsąjungoms, besirengiančioms pirmadienį skelbti įspėjamąjį streiką, dalis pedagogų nepritaria, o kai kurie sako galvojantys pirmiausia apie vaikus ir atsakomybę
 

Ne visi griebiasi streiko

Dėl vėluojančių atlyginimų dalis rajono meno mokyklų pedagogų įteikė mokyklų direktoriams įspėjimus apie pirmadienį rengiamą dviejų valandų įspėjamąjį streiką. Priežastis – vėluojantys atlyginimai.

Lėšų trūksta ne tik meno mokykloms. Meno mokyklų mokytojams už balandžio mėnesį išmokėta daugiau kaip po pusę atlyginimo - 60 proc. Tiek, kiek leido biudžeto galimybės. Kultūros darbuotojai ir rajono savivaldybės administracija už balandį atlyginimų negavę, bet apie streikus nekalba. Savivaldybės administracija žmonėms aiškina situaciją – šiuo metu nėra lėšų. Reikia ieškoti ekonominių sprendimų, streikai čia nepadės.

Pirminiais duomenimis, ir meno mokyklų mokytojai ruošiasi streikui toli gražu ne visi – kol kas streiką palaiko mažiau kaip pusė darbuotojų.

Meno mokyklų profsąjungų atstovams susiklosčiusi situacija ir priežastys išaiškintos, vyko Taikymo komisijos posėdis, kuriame nuomones išsakė visos pusės, rajono savivaldybės administracijos direktorė ir mokyklų vadovai bandė aiškinti, kad streikuoti šiuo atveju beprasmiška, visų problemų priežastis - nėra lėšų tiek, kiek reikėtų. Juk kai būdavo lėšų, atlyginimai niekada nevėlavo. Beje, vedėjas pastebėjo, kad šiuo metu vėlavimas trumpėja, bet reikia laiko, kad padėtis normalizuotųsi.

 

Sumažinus finansavimą, direktoriai nesiėmė priemonių

Švietimo skyriaus vedėjas Kęstutis Kapačinskas sakė, kad finansavimas meno mokykloms, kaip ir kitoms įstaigoms, buvo sumažintas 15 proc., dėl nesumokėtų mokesčių realiai jis mažėjo dar daugiau, o mokyklų vadovai nuo metų pradžios nesiėmė jokių priemonių išlaidoms mažinti, toliau gyveno lyg niekur nieko, kai tuo tarpu savivaldybė ir jos įstaigos iš karto sumažino savo išlaidas, sutrumpindami darbo laiką, mažindami etatus ir kt. Švietimo skyriaus vedėjas pripažįsta, kad vien meno mokyklų vadovai nepajėgūs išspręsti susidariusios padėties, bet blogai, kad iš jų pusės nebuvo jokių veiksmų taupant lėšas, o tai labiausiai komplikavo padėtį.

Švenčionių, Švenčionėlių ir Pabradės meno mokyklų direktoriai apie numatomą streiką informavo rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėją Kęstutį Kapačinską. Pagrindinė priežastis nurodoma atlyginimų vėlavimas, taip pat reikalaujama skaičiuoti delspinigius. Streikui ruošiasi tik viena profsąjunga (meno mokyklų dalis pedagogų priklauso dviem profsąjungoms). Manoma, kad streiką skatina ne vien ekonominės priežastys. Nemaža dalis mokytojų dirba keliose darbovietėse. Pavyzdžiui, Švenčionėlių meno mokykloje taip dirbančių maždaug pusė. Kita problema, kad kai kurie jų dirba ir Švenčionių, ir Švenčionėlių meno mokyklose, ir abiejose atlyginimai vėluoja. Švenčionėlių meno mokyklos profsąjungos pirmininkė Irma Asinavičienė dirba ne tik meno mokykloje, Švenčionėlių Mindaugo gimnazijoje, bet ir Visagine. Yra papildomai dirbančių bendrojo lavinimo mokyklose, Vilniuje. Nepaisant to, jie rengiasi streikui. Pasak vedėjo, nors oficialiai neįvardijama, bet, ko gero, dar didina įtampą ir kelia nerimą tai, kad savaime suprantama, jog nuo ateinančių mokslo metų neišvengiamai turės mažėti krūviai, nes biudžetas tik 10 mėn. Už įstaigų veiklą visa atsakomybė tenka mokyklų direktoriams, jie turi tartis su kolektyvais ir priimti sprendimus.

 

Nagrinėjo komisija

Prieš mėnesį sudaryta speciali rajono savivaldybės tarybos komisija nagrinėjo susidariusią padėtį ir suformulavo visą paketą pasiūlymų, kaip pertvarkyti neformaliojo švietimo ir kultūros įstaigas, kad pakaktų turimų lėšų. Pasiūlymai bus teikiami tarybai, kuri turės priimti galutinius sprendimus. Tiesa, iki jų dar toli, nes teikiama pasiūlymų daug, bet jie abstraktūs, kai kurie net labai drastiški. Pavyzdžiui, liberalcentristų atstovė Janina Deveikienė siūlė uždaryti visas meno mokyklas, įsteigiant skyrius prie bendrojo lavinimo mokyklų, o pastatus parduoti. Vargu, ar toks kirčiui prilygstantis siūlymas sulauks tarybos narių pritarimo.

 

Nori atkreipti Vyriausybės dėmesį

Švenčionėlių meno mokyklos laikinai einantis direktoriaus pareigas Gytis Šalna sako streiko prasmės nematantis. Nors įvardijamas reikalavimas – dėl vėluojančių atlyginimų, sako, streiku žmonės nori atkreipti Vyriausybės dėmesį į meno mokyklų problemas.

Nepaisant pasirengimo streikui, visose meno mokyklose padėtis darbinga, vyksta baigiamieji egzaminai. Švenčionių meno mokyklos direktorius Raimondas Gaidys sakė nepritariantis tokioms kraštutinėms priemonėms, kaip streikai, laukiamų rezultatų jie neduoda. Pasak direktoriaus, darbuotojams viskas išaiškinta, atsakyta į visus klausimus, bet streikuoti besirengiantieji nelinkę gilintis. Šioje mokykloje ketina streikuoti 11 darbuotojų iš 20, greičiausiai ne visi profsąjungos nariai dalyvaus.

 

Kai galvoji apie vaiką, streikuoti nėra kada

Taip mano Pabradės meno mokyklos mokytoja garsiosios šokių grupės „Gelmė“ vadovė Agnė Rickevičienė. „Mes dabar įtemptai ruošiamės respublikinei moksleivių dainų šventei, tai apie jokius streikus ir galvoti nėra laiko“, - sako Agnė Rickevičienė, priklausanti Vilniaus mokytojų profsąjungos susivienijimui, tam, kuris nepritaria streikui. Sprendimo skelbti įspėjamąjį streiką A.Rickevičienė sako negalinti vertinti, nes jos vadovaujamai profsąjungai streikuoti besirengiančių pedagogų reikalavimai nebuvo pateikti, kvietimo prisijungti nebuvo. „Negaliu vertinti to, ko nežinau“, - paprasti paaiškino ji.

Pasak A.Rickevičienės, ji neturi priekaištų savivaldybei, nebuvo atvejo, kad Švietimo skyriaus vedėjas ar meras nepadėtų vykstant į konkursus ar iškilus problemoms.

A.Rickevičienė sako kaip žmogus ji palaikanti visus visuomeninius susivienijimus, judėjimus, bandančius spręsti žmonių problemas, bet šiuo atveju ji ir jos kolegės, priklausančios minėtai profsąjungai, mano kitaip. „Ekonominė situacija yra tokia, kokia yra, direktorė išsamiai išaiškino. Kas kita, kad yra žmonių, kurie girdi tai, ką norėtų išgirsti. Kai pirmiausia galvoji apie vaiką, jo interesus, nori jį kažko išmokyti, kitkam paprasčiausiai nelieka laiko“, - sako Agnė Rickevičienė.

Irena PAULIUKEVIČIENĖ