Mes turime 244 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1624
mod_vvisit_counterŠią savaitę:6179
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:107524

Trumpiausiųjų vasaros naktų danguje išsiskirs Jupiteris ir Saturnas

2020 m. birželio 10 d., trečiadienis, Nr.44 (1959)

Šviesus birželio dangus teleis grožėtis tik pačiais šviesiausiais vasaros nakties dangaus šviesuliais: šiek tiek į vakarus nuo zenito pasislinkusiame Jaučiaganio žvaigždyne akį trauks ryškusis Arktūras, į rytus nuo zenito Lyros žvaigždyne švytės Vega, šiaurėje visai palei žemę slinks Vežėjo Kapela, rytuose, jau gerokai pakilusiame Erelio žvaigždyne, spindės Altairas kartu su Vega ir ryškiausia Gulbės žvaigžde Denebu sudarantys vadinamąjį „Didyjį vasaros trikampį“. Link vakarų horizonto svirs zodiakinis Liūto žvaigždynas.

 

Ryškiausiai švytės Jupiteris ir Saturnas

Jupiteris šiaurės rytuose tekės po vidurnakčio. Birželio 14 d. jis atsidurs opozicijoje, tai yra, arčiausiai prie Žemės ir visą naktį bus matomas neryškiame Šaulio žvaigždyne. Birželio 9 d. naktį keliais laipsniais žemiau Jupiterio ir netoliese spindinčio Saturno praslinks dilti pradėjęs pilnas Mėnulis.

Saturnas, savo šviesiu gerokai nusileidžiantis Jupiteriui, tekės jam iš paskos Šaulio žvaigždyne ir taip pat kas naktį spindės vis ryškiau artėdamas prie Žemės. Birželio 21 d. jis pasieks opoziciją. Tuomet Žemė atsidurs vienoje linijoje tarp Saturno ir Saulės.

Marsasrodysis rytais tekančiame Vandenio žvaigždyne. Paskutinėmis mėnesio dienomis persislinks į Žuvis. Birželio 13 d. tiesiai po juo atsidurs beveik iki pusės sudilęs Mėnulis.

Venera-Aušrinė, praskriejusi tarp Žemės ir Saulės, birželio pabaigoje, rytais, labai trumpam sušvis Tauro žvaigždyne, bet dar labai žemai.

Merkurijus birželio vakaris leisis paskui Saulę su Dvynių žvaigždėmis. Tik pirmosiomis mėnesio dienomis labai trumpam išniręs iš už šiaurės vakarų horizonto jis vėl pasislėps Saulės spinduliuose net iki lapkričio mėnesio.

 

Pasirodys paslaptingieji sidabriškieji debesys

Šviesiomis birželio naktimis jau gali pasitaikyti progų pamatyti paslaptinguosius sidabriškuosius debesis. Sidabriškieji debesys dažniausiai matomi vasarą, šiaurinėje dangaus pusėje, kai Saulė iš po horizonto apšviečia aukštai mezosferoje, apie 80 km aukštyje pasklidusias labai mažas ledo daleles ir yra panašūs į plunksninius debesis. Švyti jie melsvai balta sidabriško atspalvio šviesa. Nors iki šiol jų kilmė lieka neaiški, tačiau linkstama manyti, kad jie yra sudaryti iš smulkių ledo kristalų, nors neatmestina nuomonė, kad tai švyti atmosferoje susikaupusios kosminės arba vulkaninės dulkės.

 

Įvyks vasaros saulėgrįža

Birželio 21 d. 00 val. 43 min. Saulė atsidurs šiauriausiame savo kelio taške ir įvyks vasaros Saulėgrįža. Saulės naktinis kelias po horizontu bus trumpiausias, o virš horizonto – ilgiausias. Atšventę Rasos šventę, netruksime pajusti, kad Saulės kelias dangaus skliautu kasdien ims trumpėti.

Jonas VAIŠKŪNAS

 

 
Reklaminis skydelis