Mes turime 371 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1281
mod_vvisit_counterŠią savaitę:1281
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:68004

Gyventojus ramina, kad laisvoje elektros rinkoje didžiausiu laimėtoju tampa vartotojas. Kodėl nerimas išlieka?

2020 m. birželio 17 d., trečiadienis, Nr.46 (1961)

Jau nuo šių metų rugsėjo apie 95 tūkst. buitinių elektros vartotojų Lietuvoje privalės pasirinkti pageidaujamą elektros energijos tiekėją. Pasirinkti elektros tiekėją šiai vartotojų grupei reikės iki gruodžio 10 d. Jeigu viskas taip gražu, kaip skelbiama, kodėl tada PRIVALĖS? Kažkaip prievolė su gėriu ir nauda nesiasocijuoja.

Antra, kas kelia  nerimą, kad pirmiausia į tą pirmąjį  „laimėtojų ešeloną“ valstybė prievartos būdu išmeta daugiausiai elektros suvartojančius gyventojus (5000 kWh per metus ir daugiau.), kuriuos, matyt, laiko turtingiausiais, nors tai nėra tiesa. Redakcija sulaukė būtent socialiai remtinų asmenų prašymo plačiau paaiškinti, kaip bus su tuo tiekėjo pasirinkimu, nes jie pagal suvartojimą patenka į pirmąjį etapą. Socialinis būstas be patogumų, vandenį tenka ruošti elektra. Štai jums ir „turtingiausi“...

Kaip žinia, valstybės kainų reguliavimo elektros rinkoje bus atsisakyta per trejus metus. Nuo 2021 m. sausio 1 d.– daugiausiai suvartojantys, po metų nepriklausomus tiekėjus turės būti pasirinkę nuo 5000 iki 1000 kWh suvartojantys vartotojai, o nuo 2023 m. – visi likusieji. Turbūt reikia suprasti, labiausiai taupantys, skurdžiausiai gyvenantys.

Trečia nerimo priežastis ir yra pastarasis faktas. Jeigu laisva rinka ir valstybės nereguliuojama kaina yra toks gėris ir joje didžiausiais laimėtojais tampa vartotojai, kodėl valdžia nepradeda nuo labiausiai pažeidžiamų, neturtingiausių, o saugo juos nuo to „gėrio“ iki paskutinės ribos? Socialiai pažeidžiami gyventojai dar dvejus su puse metų gali būti ramūs – jie paskutiniai išeis į laisvą rinką  net tuo atveju, jeigu suvartoja labai daug elektros ir pagal šį rodiklį turėtų būti su pirmaisiais vartotojais. Riba – 2023 m., kai Lietuva turi įvykdyti įsipareigojimą Europos Sąjungai – atsisakyti elektros kainų reguliavimo. Įsivyraus laisva rinka. Ją mes jau pažįstame iš kainų...

Ar  tikrai tiesa, kad didžiausią naudą šis pokytis atneš patiems vartotojams,  pamatysime jau po pusmečio. Kita vertus, mūsų niekas ir neklausia,  ar norime tokių pokyčių. Belieka rinktis tiekėją. Apie tai gyventojams  primins laiškais „Ignitis“. Nepriklausomo elektros tiekėjo paslaugą privatiems klientams pristatys ir pati bendrovė „Ignitis“, šiuo metu esanti visuomeniniu elektros energijos tiekėju. Žadama, kad nepriklausomi tiekėjai  vilios papildomais „saldainiukais“, kaip antai – dovanų planšetė, į kurią siųs patarimus, kaip taupyti elektrą.
Iš viso šalyje šiuo metu yra apie 1,6 mln. buitinių elektros vartotojų. Kol kas visiems jiems gera žinia – nuo liepos 1 d. vis dar valstybės reguliuojama elektros kaina mažėja. Standartiniu planu besinaudojantys gyventojai mokės 0,137 Eur už kWh (buvo 0,149 Eur.).

Pastaruoju metu, verdant politikų aistroms dėl „paslaptingai“ (numynęs dviračiu A.Kubilius nematė statybų) iškilusios Astravo AE, kuri šiomis dienomis jau pradės veikti, iškilo vienas įdomus skaičiukas. Nepriklausomybės akto signataras Albinas Januška (buvęs Prezidento V.Adamkaus patarėjas) išsitarė, kad Lietuva perka elektrą po  4,5 cento. Po kelių dienų tą patį pakartojo į politiką sukantis politologas R.Lopata. Tai kodėl mes tada mokame triskart brangiau – po 14,9 cento? !

Irena PAULIUKEVIČIENĖ

 

 

 
Reklaminis skydelis