Mes turime 301 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:2984
mod_vvisit_counterŠią savaitę:2984
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:19249
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:143249

LIETUVOS GYVENTOJŲ DĖMESIUI: JEI IŠ EGZOTINĖS ŠALIES GAVOTE SĖKLŲ SIUNTINĮ, KURIO NEUŽSAKĖTE

2020 m. rugsėjo 16 d., trečiadienis, Nr.69 (1984)

Europos Komisija (EK) pranešė, kad pastaruoju metu Europos Sąjungos valstybių gyventojai iš trečiųjų šalių paštu ar kitais būdais gauna įvairių rūšių sėklų siuntinių mažose fasuotėse, kurių neužsakė. Daugiausia sėklos atkeliauja iš Kinijos, Singapūro, Taivano, Vanuatu ir Malaizijos. Šiose fasuotėse randama ne tik skirtingų rūšių sėklų, bet ir augalų bei žemių likučių, negyvų vabzdžių lervų ir grybelinių ligų požymių.

EK įspėja, kad tokia nežinomos kilmės ir neatitinkanti augalų sveikatingumo reikalavimų bei fitosanitariškai nepatikrinta sėkla yra tiesioginė priežastis, sąlygojanti invazinių rūšių, naujų augalų ligų ir piktžolių išplitimą aplinkoje, todėl kelia didžiulį pavojų. ES valstybės kenčia nuo įvairiausių augalų ir kenkėjų invazijų, pridarančių žalos žemės ūkiui, miškams ir visai ekonomikai. Nežinomos sėklos gali atnešti į Lietuvą invazines augalų rūšis, augalų ligas ir kenkėjus. Nėra žinomi šių sėklų siuntėjai, kokios tai yra sėklos bei kokiu tikslu jos siunčiamos. Su panašiu reiškiniu susidūrė ne tik Europa, bet ir kitų kontinentų šalys.

Valstybinė augalininkystės tarnyba prašo Lietuvos gyventojus nedelsiant pranešti Augalininkystės tarnybai ar jos regioniniam skyriui apie netikėtai gautus sėklų siuntinius iš Kinijos, Singapūro, Taivano, Vanuatu, Malaizijos ar kitų šalių. Taip pat prašome tokius nežinomos kilmės sėklų siuntinius sunaikinti, kad jos nepatektų į aplinką, geriausia sudeginti.

Augalininkystės tarnyba pažymi, kad galutinis naudotojas įvežtos / atsisiųstos paštu ar per kurjerių tarnybas į Lietuvą iš trečiųjų šalių sėklos negali tiekti rinkai, mainytis ar perduoti tretiesiems asmenims. Primename, kad vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentu (ES) 2016/2031 dėl apsaugos nuo augalų kenkėjų priemonių jau nuo 2019 m. gruodžio 14  d. visus augalus, taip pat ir augalų sėklas, yra draudžiama įvežti į Lietuvą ir Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių be fitosanitarinių sertifikatų. Fitosanitarinį sertifikatą išduoda oficiali šalies siuntėjos institucija, kuri atsako už augalų sveikatingumą. Norėdami apsidrausti ir įsitikinti, kad Jūsų sėklos siunta turės reikalaujamus dokumentus (t. y. fitosanitarinį sertifikatą), turėtumėte kontaktuoti su produkcijos pardavėju ir priminti, kad siuntą turi lydėti fitosanitarinis sertifikatas.

Be to, įvežti į Lietuvą žemės ūkio ir daržo augalų sėklą iš trečiųjų šalių ir tiekti rinkai gali dauginamosios medžiagos tiekėjai, jeigu ji yra lygiavertė išaugintai Europos Sąjungoje sėklai. Taip pat galima įvežti iš trečiųjų šalių ir tiekti rinkai gėlių, kai kurių daržovių bei prieskoninių ir vaistinių augalų sėklą, kurių rūšys nurodytos Privalomųjų rinkai tiekiamos gėlių, kai kurių daržovių bei prieskoninių ir vaistinių augalų sėklos kokybės reikalavimų apraše.

Asmenys ar ūkio subjektai, užsiimantys sėklos importu bei jos tiekimu rinkai, privalo būti registruoti Lietuvos Respublikos fitosanitariniame registre.

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos informacija

 

 
Reklaminis skydelis