Mes turime 152 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:2829
mod_vvisit_counterŠią savaitę:31505
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:102229

Ruošiamasi žiemoti su COVID-19

2020 m. lapkričio 18 d., trečiadienis, Nr.86(2001)

Higienos laikosi ne visi

Pasaulinė koronaviruso pandemija ne tik įvarė gyventojams baimės dėl sveikatos, bet ir į gerąją pusę pakeitė jų higienos įpročius. Nemaža dalis žmonių pandemijos metu įprato vieni nuo kitų laikytis didesniu atstumu parduotuvėse, viešajame transporte bei kitose susibūrimo vietose, kruopščiau plauti ir dezinfekuoti rakas – rankų švara ypač svarbi. Higienistai pabrėžia, kad tinkama rankų higiena yra viena geriausių prevencijos priemonių nuo įvairių virusų – tiek COVID-19, tiek kasmet pasitaikančių sezoninių, taip pat ir gripo (nuo jo skiepų Lietuvoje jau negalima gauti už jokius pinigus). Iki šiol didelė dalis žmonių rankas plaudavo trumpai jas pamuiluodami ir keliolika sekundžių palaikydami po vandens srove. Efektyviam rankų plovimui būtina skirti maždaug minutę ir plauti jas itin kruopščiai, nes ligų sukėlėjai slepiasi tokiose vietose, kaip tarpupirščiai, panagės, sritys aplink nagus.

Specialistai sako, kad svarbu šių išsiugdytų įpročių laikytis ir toliau, ypač šiuo metu, kai paskelbtas karantinas, ir susirgimų skaičius Lietuvoje labai didelis – svyruoja nuo 1000 iki 2000 atvejų per parą, yra buvę ir virš 2000.

Specialistų teigimu, karantino priemonės duoda efektą – susirgimų skaičius po truputį mažėja, stabilizuojasi, bet Vyriausybė svarsto karantiną pratęsti.

Saugosi ne visi. Apklausos rodo, kad penktadalis gyventojų higienos ir ligų prevencijos įpročių niekaip nepakeitė. Daugiau kaip dešimtadalis apklausose dalyvavusių žmonių prisipažino, kad medicinines kaukes keičia ne dažniau, kaip kas savaitę, nors reikėtų kas 2-4 val., o jeigu sudrėko – ir dažniau. Nusiėmus kaukę, jos jau negalima dėti antrą kartą.

 

Žiemai – laikini nameliai

Vilniuje, Kaune ir Tauragėje įrengti specialūs COVID-19 mėginiams imti skirti laikini nameliai, pritaikyti veikti šaltuoju metų laiku.Patalpos čia šildomos, ventiliuojamos, kokybiškai apšviestos.Šie mėginių ėmimo punktai per parą priimama per 350 žmonių. Jie padeda išvengti viruso platinimo rizikos gydymo įstaigose. Esant poreikiui, pasak medicinos klinikų tinklo „InMedica“ vykdančiosios direktorės Lauros Penikienėss, ateityje planuoja tokių namelių įrengti daugiau.

Didelę besitiriančiųjų dalį sudaro keliautojai – vykstantys į poilsines keliones arba į komandiruotes užsienyje, taip pat šalyje besimokantys ar dirbantys užsieniečiai.

Vykstant į šalis, į kurias kelionės leidžiamos, reikalingi sertifikatai, kad žmogus neserga COVID-19, jie leidžia išvengti testavimo atvykus į tą šalį. Norinčiųjų išsitirti kiekiai nuolat auga.

Profilaktiškai savo darbuotojus nori patikrinti ir įmonės, ypač nedidelės, kuriose dirba kelios dešimtys žmonių, jei ten fiksuojami pavieniai susirgimų atvejai. Testai atliekami ir klinikų personalui bei pacientams, kuriems numatytos įvairios procedūros ar planinės operacijos.

 

Į kovą su koronavirusu Utenos rajone stoja rūko generatorius

Kaip praneša Utenos savivaldybė, spalio pabaigoje UAB „Utenos komunalininkas“ įsigijo vieną efektyviausių ir moderniausių dezinfekavimo priemonių – rūko generatorių UR FOG, skirtą patalpų dezinfekcijai nuo koronaviruso. Tai aparatas, kuris patalpas per trumpą laiką pripildo rūko. Rūkas įsiskverbia į visus tarpelius, dezinfekcinių savybių turinčiomis medžiagomis padengia horizontalius bei vertikalius paviršius. Jis patalpoje tvyro apie 2 valandas. Po dviejų valandų rūkas išsisklaido, patalpas vėl galima naudoti.

Kaip UR FOG kovoja su virusais? Yra naudojamas specialus skystis, tiekiamas specialiose rūko kasetėse. Priklausomai nuo įrenginio galingumo ir patalpos dydžio, patalpa tirštu rūku užpildoma per 5-30 sekundžių. Dezinfekuoti 100 kv. metrų patalpą užtrunka tik 30 sekundžių. Rūkas draugiškas aplinkai, valo orą, neturi blogo kvapo (kvapą galima ir pasirinkti, pavyzdžiui, apelsinų), mažina drėgmę.

Naujas modernus aparatas jau buvo išbandytas Utenos rajono savivaldybės administracijos patalpose, vėliau jis buvo naudojamas dezinfekuoti ugdymo įstaigų patalpas.

 

Švenčionių rajone sergamumas didėja

Lapkričio 15 d. duomenimis, rajone Covid-19 sirgo 276 žmonės, pasveikę buvo 161, mirė 1 asmuo. Dar 5 ligoniai mirė nuo kitų ligų, bet buvo apsikrėtę ir koronavirusu.

Nuo pandemijos pradžios rajone patvirtinti 443 koronaviruso atvejai.

Irena PAULIUKEVIČIENĖ