Mes turime 158 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:2911
mod_vvisit_counterŠią savaitę:2911
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:102311

Lapkričio 19-oji – Tarptautinė tualetų diena. Tualetų dienos prireikė, nes 40 proc. Žemės gyventojų tokios patalpos net neturi

2020 m. lapkričio 18 d., trečiadienis, Nr.86(2001)

Daugiausia priekaištų dėl nesprendžiamų problemų sulaukia Švenčionių, Šalčininkų, Vilkaviškio savivaldybės

Viena iš keistesnių šventinių dienų – Tarptautinė tualetų diena, kuri minima lapkričio 19-ąją. Tarptautinė tualetų organizacija buvo įkurta 2001 m., po Singapūre sušauktos tarptautinės konferencijos, kurioje buvo nagrinėjama tualetų problema ir buvo susirinkę ekspertai iš 200 šalių. Paaiškėjo, kad net 40 proc. pasaulio gyventojų neturi standartinių sanitarinių patogumų. Dėl šios priežasties plinta infekcinės ligos, didėja medicinos išlaidos.

Pirmą kartą šią datą pasaulis minėjo 2002 m. Minint šią dieną, tikimasi, kad į šią tarptautinę šventę bus pažiūrėta ne tik su šypsena, bet kad ji padės apvalyti aplinką nuo infekcijų plitimo. Šią dieną skatinama sutvarkyti apleistus lauko tualetus, įrengti naujus.

Iš tualetų istorijos žinoma, kad pirmosios tualetus primenančios patalpos atsirado apie 2500 metus prieš mūsų erą Indijoje, Kinijoje, Egipte ir Senovės Romoje.

Tarptautinė tualetų organizacija, kurios būstinė yra Singapūre, šią dieną organizuoja neįprastus renginius, pavyzdžiui, įvertina viešus tualetus pagal reitingą, analogišką viešbučių gradacijai – Singapūre ir Kinijoje jau atsirado penkių žvaigždučių tualetai. Tuo siekiama, kad visame pasaulyje gerėtų tualetų kokybė, jie taptų šviesesni ir švaresni, jais būtų kuo maloniau naudotis.

Kadangi pagal statistiką 40 proc. (kai kuriais duomenimis net 42 proc.) planetos gyventojų neturi galimybės gamtinius reikalus atlikti specialiai tam skirtose vietose, nes jų paprasčiausiai neturi, problema visai nejuokinga, nors ir kaip juokingai skambėtų dienos pavadinimas. 2,6 mlrd. žmonių visame pasaulyje neturi galimybės naudotis tualetais, kurie atitiktų sanitarines normas.

2005 m. Didžiosios Britanijos labdaros organizacija „Water Aid“ į tarptautinį „juodąjį sąrašą“ šalių, kurioms būtina gerinti tualetus, įtraukė Rumuniją, Rusiją, Turkiją, Meksiką, Braziliją, Egiptą ir Maroką – šiose šalyse daugiau nei dešimt milijonų žmonių neturi galimybės naudotis higienos reikalavimus atitinkančiais tualetais.

Nors Lietuva į šį sąrašą nepateko, tačiau ir čia situacija nėra itin gera. Kai kurių tyrimų duomenimis, Lietuvoje kas šeštas gyventojas naudojasi lauko tualetu, o kas penktas – geria vandenį iš šulinio. Beje, XXI a. net sostinėje Vilniuje apstu gyvenamųjų būstų, kurie turi tik lauko tualetą, o geriamąjį vandenį taip pat lauke.

Pernai pavasarį buvo skelbiama, kad vienas iš valdžios galvos skausmų – lauko tualetai, buvo grasinama, kad gyventojai bus baudžiami, jeigu nesijungs prie centralizuotų nuotekų tvarkymo tinklų. Lietuva privalo laikytis ES direktyvos, kuri reikalauja, kad 98 proc. gyventojų nuotekas tvarkytų centralizuotai. Toks reikalavimas galioja 2 tūkst. ir daugiau gyventojų turinčioms gyvenvietėms. Daugiausia priekaištų dėl nesprendžiamų problemų sulaukia Švenčionių, Šalčininkų, Vilkaviškio savivaldybės. Europos Komisija 2017 m. Lietuvai pagrasino milijonine bauda, jei nebus laikomasi mūsų pačių parengto nuotekų centralizavimo plano. Įspėjimas buvo pareikštas ir 2019 m.