Mes turime 187 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:4939
mod_vvisit_counterŠią savaitę:30920
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:130173
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:159579

Per pusmetį iš gyventojų „Eurovaistinėse“ surinkta beveik 5 tonos naikintinų vaistų

2020 m. lapkričio 25 d., trečiadienis, Nr.88(2003)

Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ rūpinasi gamta ir skatina nesunaudotus vaistus rūšiuoti tinkamai. Vaistininkai pastebi, kad vaistų atliekos susidaro, kai klientai netaisyklingai vartoja vaistus. „Iš farmacininkų gauname atsiliepimus, kad pacientai dažnai vietoje gydytojo išrašyto kurso suvartoja vos kelias tabletes, pasijaučia geriau ir nutraukia gydymąsi. Tuomet namuose kaupiasi nereikalingi ir nenaudojami vaistai“, – sako vaistinių tinklo komunikacijos vadovė Laura Bielskė.

Problemos kyla, kuomet antibiotikai ir kitos vaistinės medžiagos patenka į sąvartynus kartu su buitinėmis atliekomis. Pastebima, kad į kanalizaciją nuleidžiami įvairūs vaistai taip pat neigiamai veikia aplinką. Pavyzdžiui, kontraceptinėse tabletės esančios medžiagos, patekusios į kanalizacijos vandenis, neigiamai veikia žuvų repordukciją, todėl tinkamai rūšiuojant vaistus, galima pasirūpinti ir gamta.

Pasak prof. dr. Viktoro Masevičiaus, didelė problema - neatsakingai vartojami antibiotikai. Moksliniai pajėgumai yra kur kas menkesni, nei bakterijų pajėgumai išvystyti atsparumą tam tikriems antibiotikams. Tai dažnai yra neatsakingo vartojimo pasekmė – žmogus vartojo gydytojo paskirtus antibiotikus, pasijuto geriau ir nutraukė gydymąsi. Jam atkritus, išgyvenusias bakterijas galės įveikti tik naujos kartos antibiotikai, nes jos bus atsparios“, – sako profesorius.

Daugėja tuberkuliozės atvejų, kai pacientai gali būti gydomi tik eksperimentiniais vaistais. Tokią ligą tampa sunkiau kontroliuoti, o įprastomis sąlygomis išgyti turėjęs ligonis pasmerkiamas, nes bakterijos tampa neįveikiamos.

Jau antrus metus iš eilės „Eurovaistinė“ organizuoja iniciatyvą, kurios metu primena žmonėms patikrinti savo namų vaistinėlę ir netinkamus vartoti vaistus keičia į hematogenus.

Į vaistinę atnešami vaistai turi būti savo pakuotėse, tvarkingi, neapipilti jokiais skysčiais. Prieš nešant vaistus į vaistinę reikėtų atkreipti dėmesį, kas rašoma ant pakuotės – užrašas turi teigti, kad tai vaistas, o ne, pavyzdžiui, maisto papildas.

Namų vaistinėlę rekomenduojama tikrinti kas pusmetį ir pasirūpinti pasibaigusio galiojimo arba netinkamais vartoti vaistais.

Vaistininkai primena, kad antibiotikai gali būti vartojami tik juos paskyrus gydytojui ir savigyda neturėtų būti užsiimama.

Parengė Laura Bielskė