Mes turime 357 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1523
mod_vvisit_counterŠią savaitę:1523
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:68246

Kaip padėti nematančiam?

2020 m. lapkričio 28 d., šeštadienis, Nr.89(2004)

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos rajonuose veikiantys filialai rūpinasi tuose rajonuose gyvenančiais žmonėmis, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių pradeda prasčiau matyti ar visiškai netenka regėjimo ir kreipiasi į mūsų organizaciją pagalbos, konsultacijos ar patarimo. Švenčionių rajone gan sėkmingai teikiamos socialinės paslaugos į namus. Jų poreikis kasmet didėja, jas teikia socialinių paslaugų centre dirbantys socialinių darbuotojų padėjėjai. Kaip ir kiekvienoje įstaigoje, čia taip pat vyksta darbuotojų kaita. Pradėjus dirbti naujai atėjusiam kyla daug klausimų, neaiškumų. Mūsų visų tikslas - prašomas paslaugas suteikti gerai, kokybiškai, o tam reikia teorinių ir praktinių įgūdžių.

Švenčionių rajono savivaldybės administracija skelbė konkursą nevyriausybinių organizacijų projektams 2020 metams finansuoti, kurių vienas iš tikslų buvo teikiant viešąsias paslaugas stiprinti reikalingus gebėjimus. Atsiliepdamas į kvietimą, VšĮ LASS Šiaurės rytų centras rašė projektą „Mūsų kelyje neregys“. Jo įgyvendinimui gavus finansavimą, lapkričio 20 dieną organizavome mokamąjį seminarą „Padėkim neregiui gyventi, kaip visi ir su visais!“. Dėl šalies mastu paskelbto COVID-19 karantino, jį organizavom nuotoliniu būdu. Seminarui vesti pasikvietėme Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos ugdymo centro (LASUC) ilgametę, turinčią daug teorinių ir praktinių žinių, tiflopedagogę metodininkę Jūratę Jakštienę. Lektorė skaidrių, nuotraukų pagalba išsamiai, suprantamai pasakojo, kaip pasiruošti pirmam susitikimui su neregiu, kaip prisistatyti, kaip suprantamai pasiūlyti savo pagalbą, kaip paaiškinti, kur yra vienas ar kitas daiktas, objektas, pateikiant smulkesnį ir aiškesnį apibūdinimą, kad neregys galvoje suspėtų ir sugebėtų susikurti vaizdinį, kaip teisingai eiti su neregiu, kad nematantis žmogus jaustųsi saugiai, patogiai, pasitikėtų lydinčiuoju, o jūs nepavargtumėt. Lektorė stengėsi gan vaizdžiai seminaro dalyvius supažindinti su pagrindiniais gyvenime pasitaikančiais pasikeitimais dėl prarasto regėjimo. Vienam šeimos nariui netekus regėjimo, keičiasi ir namiškių gyvenimo sąlygos, kokybė. Visi kartu gyvenantys turi laikytis nerašytų taisyklių, visus buityje naudojamus daiktus dėti vietą, įeinant ar išeinant uždaryti duris ir pan. Ne visi žmonės savarankiškai ieško informacijos ar straipsnių spaudoje, kaip pasilengvinti kasdienį gyvenimą. Būsimus socialinių darbuotojų padėjėjus ruošia Švenčionių profesinio rengimo centras, todėl pasiūlėme dalyvauti seminare, nes jiems gali tekti teikti paslaugas namuose žmonėms su regos negalia. Jiems tai pirmas žingsnis artimiau susipažinti su blogai matančio žmogaus poreikiais kasdieniam gyvenime, jo problemomis bei jų sprendimo būdais.

Pirmo seminaro metu lektorė Jūratė Jakštienė kalbėjo šiomis temomis: „Bendravimo su neregiais subtilybės (vaizdo, veiksmo perteikimas žodžiu“; „Vaikščiojimas su reginčiu palydovu, orientacija erdvėje“; „Savarankiškumas ir pagalba kasdieninėje aplinkoje“; „Susipažinimas su ilgąja-baltąja lazdele: paskirtis – parinkimas – pritaikymas“.

Seminare dalyvavo Techninės pagalbos neįgaliesiems centro prie Socialinės apsaugos  ir darbo ministerijos Viešųjų paslaugų teikimo skyriaus Vilniaus apskrities klientų aptarnavimo specialistė Irma Juodagalvienė. Specialistė supažindino, kokios yra pritaikytos regą kompensuojančio priemonės, kaip jos naudojamos, jų įsigijimo sąlygos, naudojimo terminai, kokių reikia dokumentų ir kur kreiptis jas norint gauti. Organizuojant šį seminarą-mokymus, mūsų visų tikslas buvo palengvinti žinių, informacijos prieinamumą visiems, norintiems asmenims. Vienu seminaru perteikti turimos informacijos, žinių neįmanoma, todėl tikimės gauti tolimesnį finansavimą, o panašaus pobūdžio seminarus-mokymus organizuoti ateityje.

Stasė MAŽUOLIENĖ

Projekto vykdytoja

 
Reklaminis skydelis