Mes turime 204 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1804
mod_vvisit_counterŠią savaitę:6359
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:107704

Ir antrajame deklaravimo etape rūpesčių nestinga

2012 m. birželio 23 d.,šeštadienis Nr.48 (1191)

Pernai Švenčionių rajone pasėlius ir pasodintą mišką deklaravo 2855 pareiškėjai. Bendras deklaruotas plotas – 30397 ha. Pagal visas deklaruotas plotines priemones pareiškėjai gavo 20 mln. 538 tūkst. Lt išmokų.

Tokius duomenis pateikė Švenčionių r. žemės ūkio skyriaus vedėjas Albertas MARMA. Jis laikraščio skaitytojams mielai sutiko pakomentuoti ir šiųmetinio deklaravimo rezultatus.

 

- Prisimenu, pernai pareiškėjų buvo mažiau negu užpernai. Tačiau bendras deklaruotas plotas buvo didesnis. Kokia padėtis šiemet?

- Ir šiemet padėtis panaši: pareiškėjų mažėja, deklaruojami plotai didėja. Iki birželio 15 d., kai baigėsi pagrindinis pasėlių, žemės ūkio naudmenų ir pasodintų miškų deklaravimo etapas, turime 2736 pareiškėjus, t.y. 119 mažiau negu pernai. Deklaruoti plotai padidėjo 171 ha. Manau, kad tokia tendencija išliks ir ateityje. Kaimas pastebimai sensta, o jaunimas nelabai griebiasi ūkininkauti.

Šiemet turime tokius rezultatus – 2736 pareiškėjus ir bendrą deklaruotą 30569 ha plotą, tame tarpe 1177 ha naujai pasodintų miškų, iš jų 718 ha ąžuolynų.

 

- Iš kurių rajono seniūnijų sulaukta daugiausia pareiškėjų?

- Daugiausia paraiškų priimta iš Švenčionių – 477, Švenčionėlių – 358 ir Pabradės – 329, kaimiškųjų seniūnijų.
Šiemet 25 pareiškėjai savo pasėlius deklaravo patys savarankiškai.

 

- Minėjote, kad baigėsi pirmasis deklaravimo etapas. Ko tikitės iš antrojo?

- Paraiškos ir toliau bus priimamos iki liepos 10-osios. Tačiau, kaip ir anksčiau, už kiekvieną suvėlintą dieną išmokos bus mažinamos 1 proc.

Antrajame etape ypač noriu atkreipti dėmesį tų, kurie pernai arba užpernai deklaravo pasėlius, o šiemet to nesiruošia daryti. Kartu labai noriu paraginti juos atvykti į seniūnijas ir pateikti deklaracijas, nes dauguma pareiškėjų buvo įsipareigoję 5 metus ūkininkauti arba užsiimti žemės ūkio verslu nuo pirmos gautos išmokos pagal priemonę „Mažiau palankios ūkininkauti vietovės“.

Dažnai pareiškėjai mums sako, kad 5 metų įsipareigojimus jie jau įvykdė. Tačiau taip nėra, nes naujas finansinis laikotarpis prasidėjo 2007-aisiais ir baigsis 2013-aisiais. Dauguma žmonių pasėlius deklaruoti pradėjo 2004 m. Tačiau įsipareigojimus 5 metams reikia skaičiuoti ne nuo 2004-ųjų, o nuo 2007-ųjų. Pirmieji metai, kurie patenka į penkerių metų įsipareigojimų laikotarpį, yra 2008-ieji, o paskutiniai – jau šie 2012-ieji.

 

- Kokių pasekmių susilauks tie, kurie nevykdys įsipareigojimų 5 metams?

- Nevykdantys įsipareigojimų 5 metams deklaruoti pasėlius arba užsiimti žemės ūkio veikla (laikyti ūkinius gyvulius, prižiūrėti savo pasėlius) turės grąžinti jiems išmokėtą paramą pagal priemonę „Mažiau palankios ūkininkauti vietovės“.

 

- Tačiau kartais įsipareigojimų nevykdymui gali iškilti labai rimtų objektyvių priežasčių?

- Gautos paramos pagal šią priemonę grąžinti nereikės, jeigu pareiškėjas Nacionalinei mokėjimo agentūrai pateiks dokumentus, įrodančius, jog dėl savo sveikatos būklės negalėjo įvykdyti įsipareigojimų, arba dokumentus, pagal kuriuos jis savo ūkį perdavė kitam ūkininkui, tęsiančiam jo įsipareigojimus.

 

- Tikriausiai yra pareiškėjų, deklaruojančių tik pievas ir ganyklas...

- Kalbant apie geros agrarinės būklės reikalavimus deklaruojantiems tik pievas ir ganyklas įsimintina štai kas. Tik pievas ir ganyklas deklaruojantys pareiškėjai turi laikyti ir ūkinius gyvulius. Kad tokie žmonės gautų nesumažintas tiesiogines išmokas, ūkinių gyvūnų skaičius turi būti ne mažesnis kaip 0,1 sutartinio gyvulio 1 ha. Kitais žodžiais tariant, 10-čiai ha reikia turėti bent 1 karvę. O ūkininkaujantys mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse ir norintys už tai gauti kompensacines išmokas turi turėti bent 0,5 sutartinio gyvulio 1 ha pievų, t.y. 2 ha pievai – karvė.

Bronius NARKŪNAS
 

 
Reklaminis skydelis