Mes turime 266 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:5245
mod_vvisit_counterŠią savaitę:31226
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:130479
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:159579

Kai džiaugiamės karščiu, kūnas verkia – ką reikia žinoti

2021 m. birželio 26 d.

Lietuvą užplūdo tropinis karštis. Fiksuoti nauji birželio karščio rekordai. Iki absoliutaus Lietuvos karščio rekordo, užfiksuoto 1994-ųjų liepos 30 d. Zarasuose ( 37,5 laipsnio) dar kiek trūko, tačiau dar bus liepa ir rugpjūtis...

Medikai nuolat atkreipia dėmesį, kad karščiai yra didelis iššūkis mūsų organizmui, primenantis intensyvią treniruotę.  Natūrali kūno reakcija į karštį, apsauga nuo perkaitimo – prakaitavimas, kai iš organizmo pasišalina daugiau skysčių nei įprastai.

„Tačiau vien gerti vandenį nepakanka, nes kūnas su prakaitu netenka ir daugybės mineralų junginių, turinčių elektros krūvį, elektrolitų. Jie dalyvauja daugybėje cheminių procesų, kurie garantuoja mūsų gyvybingumą. Tarp jų – to paties vandens įsisavinimas ląstelėse. Organizmui netekus mineralų, vandens patekimas į ląsteles pasunkėja. O kai kūnui trūksta vandens, sutrinka balansas, prasideda dehidratacija. Tada sutrinka ir prakaitavimas – apsauga nuo perkaitimo“, - teigia  LSMU Sporto medicinos klinikos profesorius Laimonas  Šiupšinskas.

Ištikus dehidratacijai, ima stigti energijos, prastėja nuotaika, didėja nervingumas. Sutrikus organizmo drėgmės balansui, sunkiau šalinami toksinai, sutrinka deguonies ir maistinių medžiagų įsisavinimas, apsauga ir gynyba nuo mikrobų, imunitetas. Tyrimai rodo, kad dehidratacija trukdo gebėjimui mąstyti.

Ištirpę mineralai vaidina labai svarbų vaidmenį žmogaus organizmui, išlaikydami stabilią kūno vidaus būklę. Jie padeda koordinuoti raumenų susitraukimus, širdies veiklą ir elektros impulsų signalus nervų sistemoje.

Ypač svarbūs yra magnio, kalio, kalcio ir natrio jonai. Trūkstant jų gali prasidėti raumenų spazmai, pablogėti plaukų, odos ir nagų būklė pablogėjimas, sutrikti virškinimas. 

Todėl rekomenduojama karščių metu gerti daug vandens, taip pat ir natūralaus mineralinio, kuriame gausu minėtų mineralų.

Parengė Rytis Sabas