Mes turime 174 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:2043
mod_vvisit_counterŠią savaitę:18313
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:149594
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:159579

Atidengta atminimo lenta aktoriui Mykolui Smagurauskui

2021 m. rugpjūčio 14 d.

Rugpjūčio 7 d. Kančiogino kaime, namas M. Smagurausko g. 2, kuriame prabėgo nusipelniusio meno veikėjo, ilgamečio Lietuvos akademinio dramos teatro bei vieno pirmųjų Vilniaus mažojo teatro aktoriaus Mykolo Smagurausko (1935-1992), garsinusio Ceikinių kraštą, patys gražiausi gyvenimo metai, pasipuošė atminimo lenta.

Mykolas Smagurauskas sukūręs per 50 įsimintinų vaidmenų, gerai pažįstamas radijo klausytojams bei televizijos žiūrovams. Renginio sumanytojai ir iniciatoriai – Švenčionijos klubo pirmininko pavaduotojas Albinas Cibulskas bei aktoriaus bendraklasis, artimas draugas Juozas Juodagalvis. Senai kilusią ir ilgai brandintą mintį - įamžinti M. Smagurausko atminimą - pavyko įgyvendinti atlaisvėjus karantinui. Į dabartinių namo šeimininkų - Irenos ir Prano Plačų - išpuoselėtos, gėlėmis bei vaismedžiais padabintos sodybos kiemą susirinko nemažas būrys aktorių pažinojusiųjų. Svetingi šeimininkai mielai sutiko kiekvieną atėjusį, kvietė užeiti ir apžiūrėti trobos, kurioje gimė ir užaugo mažasis Mykoliukas, vidų. Įžanginį žodį tarė Švenčionijos klubo pirmininkė Gražina Banevičienė, Ceikinių seniūnijos seniūnas Saulius Zabolevičius. Ignalinos rajono kultūros centro Ceikinių padalino vadovė Ema Trapikienė įteikė sodybos šeimininkams Irenai ir Pranui Plačams Mielagėnų seniūnijos padėką ir stiklainį vyšnių uogienės, prisimenant ryškiausią aktoriaus vaidmenį, sukurtą spektaklyje „Vyšnių sodas“. Popietėje, pagerbiant aktoriaus M.Smagurausko atminimą, atidengiant atminimo lentą, dalyvavo Ceikinių bendruomenės nariai, Švenčionijos klubo atstovai, kraštiečiai, kaimynai, bendražygiai.

Vaišinomės sodybos šeimininkės Irenos iškeptu nuostabaus skonio šokoladiniu pyragu, aromatinga žolelių arbata, alyviniais obuoliais. Prisiminimais apie aktoriaus vaikystę, jaunystėje krėstas išdaigas, tuomet išryškėjusius aktorinius sugebėjimus, meilę tėviškei ir gimtajam Kančioginui, dalinosi Albinas Cibulskas, sodybos šeimininkas Pranas Plačas. Kartu Mielagėnų vidurinėje mokslus krimtęs artimas draugas Juozas Juodagalvis papasakojo daug įdomių, mažai kam žinomų, juokingų istorijų apie Mykoliuką. Jis buvo gabus, drąsus ir ryžtingas vaikinas, siekęs užsibrėžto tikslo, entuziastingai dalyvavęs mokyklos meno saviveikloje. Savarankiškai virtuoziškai įvaldęs armoniką, akordeoną, noriai linksmino kaimo jaunimą gegužinėse (kuokinėse). O suvaidinęs V. Gogolio „Revizoriuje“ tapo „pripažintu artistu“. Taip paprastas kaimo jaunuolis, įveikęs aktorinio meistriškumo mokslus, tapo kūrybišku, elegantišku, atsidavusiu savo profesijai žmogumi.

Šiltais, jautriais prisiminimais apie savo tėvelį dalinosi dukra Raimonda, atvykusi į renginį kartu su sūnumi Augustu iš Vilniaus. Mamos Irenos vardu Raimonda padėkojo visiems susirinkusiems už tėvelio, kurio „širdis buvo čia ir visos vasaros kartu praleistos su šeima jaukioje kaimiškoje aplinkoje“ prisiminimą bei jo atminimo įamžinimą. Renginį paįvairino Ceikinių krašto muzikos mėgėjų folkloro ansamblis „Serbenta“. Ansambliui darniai pritarė susirinkusieji. Ir uždainavo Mykolo Smagurausko gimtinė, o kartu ir visas Kančiogino kaimas. Nuo gimtojo namo sienos į mus iš nuotraukos geraširdiškai žvelgė ir šelmiškai šypsojosi pats aktorius, tarsi tardamas: „Aš čia, kur mano širdis, ačiū, kad prisimenat“. Aktorius Mykolas Smagurauskas visada liks gyvas mūsų mintyse, širdyse ir prisiminimuose.

Gražina BANEVIČIENĖ

Švenčionijos klubo pirmininkė