Mes turime 323 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:1480
mod_vvisit_counterŠią savaitę:21152
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:125789
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:107500

Jaunieji rajono šachmatininkai jėgas išbandė ilgai lauktame turnyre

2022 m. birželio 18 d.

Rajono vaikų šachmatų turnyro dalyviai, laimėtojai, organizatorė Jūratė Mažvilienė ir teisėjas Rimvydas Petrauskas.

 

Po dvejų pandemijos metų pagaliau įvyko ilgai lauktas jaunųjų rajono šachmatininkų turnyras. Žinoma, šachmatininkai visus tuos metus nesėdėjo rankų sudėję: treniravosi, žaisdavo su artimiausiais šeimos nariais, su kompiuteriu... Pasak šachmatininkų mokytojos Jūratės Mažvilienės, šio sporto varžybose kontaktas tarp žaidėjų tęsiasi ilgai, jie būna kartu uždarose patalpose, todėl dėl covid-19 pandemijos valdymo reikalavimų varžybos ir negalėjo ilgą laiką vykti.

 

Ir vaikams, ir jų tėveliams buvo daug džiaugsmo, kai gausiai susirinko į Švenčionių Juliaus Siniaus meno mokyklą, kur birželio 13 d. buvo surengtas Švenčionių rajono vaikų šachmatų turnyras. Jame dalyvavo 30 Švenčionių ir Švenčionėlių šachmatininkų, kurie pagal amžių buvo suskirstyti į 5 grupes po 6 vaikus. Turnyras vyko ratų sistema, kai visi dalyviai turėjo sužaisti po 5 partijas. Kiekvienai partijai buvo skirta po 15 minučių laiko kiekvienam žaidėjui.

Mažiau susipažinusiems su šachmatais, atrodytų tai ramus, gal net nuobodokas užsiėmimas. Tačiau azarto, emocijų, pergalės džiaugsmų ir pralaimėjimo kartėlio šiame sporte netrūksta. „Karšta“ buvo ir Juliaus Siniaus meno mokyklos salėje, kai prie lentų palinko jaunieji šachmatininkai.

Šachmatų pavadinimas yra kilęs iš persų kalbos ir reiškia – karalius yra netikėtai užpultas. Tai strateginis stalo žaidimas ir intelektualus sportas. Tiksli šachmatų atsiradimo data nežinoma, nes panašūs žaidimai egzistavo prieš 5000 metų, tačiau žymiausi jų tyrinėtojai laikosi nuomonės, kad jie sukurti Šiaurės vakarų Indijoje VI amžiuje. Žaidimo istorija apipinta legendomis. Vienoje iš jų sakoma, kad vienas Indijos radža savo patarėjams liepęs sukurti žaidimą, kurį žaisti reikėtų proto, stropumo, įžvalgumo, drąsos ir išminties. Taip sukurtas šachmatų žaidimas, kur labiausiai ir atsiskleidžia minėtosios savybės. VI a. pabaigoje jis pateko į Persiją, šią užkariavus arabams paplito po arabiškąjį pasaulį, vėliau į Kiniją, Korėją, Japoniją. Į Europą šis žaidimas atėjo VII amžiuje, arabams užkariavus Iberijos pusiasalį ir Sicilijos salą, toliau plito ir vikingų prekybos keliais.

Kad šachmatininkui reikalingos tos savybės, kuriomis remiantis ir buvo sukurtas šis žaidimas, neabejoja ir turnyrui teisėjavęs Rimvydas Petrauskas. Pasak jo, žaisdami šachmatais žmonės šias savybes ir ugdosi. Teisėjas pajuokavo, kad be kita ko – šachmatai – užkrečiama „liga“, jeigu prilimpa, tai niekada nebeatsikratysi...

Na, pažiūrėjus į susikaupusius žaidėjus, azartiškas varžybas ir pastangas išplėšti pergalę, supranti, kad ir nereikia atsikratyti. Šachmatus reikia puoselėti, skatinti jais domėtis vaikus nuo mažens, nes taip lavinamas protas, stropumas, įžvalgumas, drąsa ir išmintis.

Pasibaigus turnyrui ir suskaičiavus rezultatus buvo pasveikinti laimėtojai ir visi dalyviai. Pirmoje grupėje 1-ąją vietą iškovojo jauniausias turnyro dalyvis Ignas Lamauskas, 2-ąją – Robertas Minikovičius, 3-čiąją – Oskaras Maksimovič. Antroje grupėje 1-oji vieta atiteko Maksim Darasevič, 2-oji – Redui Lašinskui, 3-čioji – Jonui Chaleckiui. Trečioje grupėje 1-oji vieta teko Matvej Darasevič, 2-oji – Mindaugui Petkevičiui, 3-čioji – Lukui Zubovui. Beje, Mindaugas ir Lukas dėl galutinio rezultato susirungė ir papildomoje rungtyje, nes iki tol abu buvo surinkę vienodai taškų. Ketvirtoje mergaičių grupėje 1-ąją vietą iškovojo Milana Pokaliuk, 2-ąją – Skaistė Degesytė, 3-čiąją – Elzė Semėnaitė. Vyriausiųjų vaikų, penktoje, grupėje 1-ąją vietą iškovojo Agatas Maliavka, 2-ąją – Dominykas Somoroko, 3-čiąją – Simonas Bučelis.

Turnyro organizatorė ir šachmatininkų mokytoja Jūratė Mažvilienė sakė esanti dėkinga nuolatiniam turnyro vyr. teisėjui Rimvydui Petrauskui, Sporto centrui už bendradarbiavimą ir laimėtojams skirtas taures, medalius bei diplomus dalyviams.

Irena POŽĖLIENĖ

Autorės nuotr.