Mes turime 236 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:535
mod_vvisit_counterŠią savaitę:28269
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:17578
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:163516

Netoli Strūnaičio tyrinėjama vieta radioaktyvių atliekų giluminio atliekyno statybai

2023 m. sausio 21 d.

Be jokių abejonių rajono meras ponas Rimantas Klipčius apie šiuos tyrimus, kurie vykdomi nuo praėjusių metų rugsėjo, žino, bet nuo gyventojų nuslėpė. O jeigu nežino, tai kas čia per rajono vadovas!? Pilietiško gyventojo, kuris informaciją paviešino socialiniuose tinkluose, dėka dabar jau žinosime visi.

 

Rajono valdžios neviešintos rajono perspektyvos paaiškėjo netikėtai – kaip yla iš maišo išlindo. O buvo taip. Važiavo per mišką medžiotojas. Kaip žinia, medžiotojai – pastabūs žmonės. Žiūri – kažkokie keisti daiktai ant žemės voliojasi, o vieta – paženklinta. Žmogus tvirtina nieko panašaus nematęs: kažkokie žymėjimai, kažkokia įranga, vamzdžiai ir kt. Klausinėjo kolegų, draugų, – niekas panašių dalykų taip pat nebuvo matę. Vis dėlto pavyko išsiaiškinti. Pasirodo, mūsų rajone, Strūnaičio seniūnijos teritorijoje, valstybiniame miške vykdomi seisminiai tyrimai (žemės gelmių tyrimai). Netoli Strūnaičio gali atsirasti radioaktyvių atliekų giluminis atliekynas.

Tyrimai vyksta ir kitose Lietuvos vietose, bet visos jos labai jau toli nuo atliekų vietos – Ignalinos atominės elektrinės, kuri ne tik sustabdyta, bet šalies valdžios sprendimu ir ardoma. To niekas pasaulyje dar nedarė. Kitos šalys, sustabdžiusios atomines, jas tik užkonservavo ir paliko stovėti, todėl patirties su radioaktyvių atliekų laikymu pasaulyje nėra.

Kaip rašoma giluminio atliekyno įrengimo projekte, ieškant vietos giluminiam atliekynui, tyrimui parinktos tokios vietos, kurios geriausiai atspindi potencialių giluminio atliekyno įrengimui tinkamų geologinių formacijų slūgsojimo sąlygas ir vietovės tektoninę sąrangą, bei atsižvelgiant į jose esantį pakankamą valstybinės žemės plotą, gyvenamųjų vietovių kiekį, esamo nekilnojamojo turto vertę ir pan. Remiantis šiais kriterijais, tinkamomis vietomis tyrimui pasirinktos Kazlų Rūdos, Alytaus, Varėnos ir Švenčionių r. savivaldybės. Kitos vietos yra daug toliau nuo Visagino atominės, Strūnaičio seniūnija turi „privalumą“ – mažiausią atstumą, kuris yra reikšmingas, turint mintyje milžiniškus panaudoto branduolinio kuro ir kitų ilgaamžių radioaktyviųjų atliekų kiekius, kuriuos reikės pervežti iš Visagino.

Nors Ignalinos atominė elektrinė jau kurį laiką neveikia, nei branduolinis kuras, nei grafito strypai iš jos dar niekur nedingo. Vien grafito reaktoriuose iš viso yra daugiau nei 3800 tonų. Giluminiame atliekyne bus dedamas panaudotas branduolinis kuras, metalinės reaktorių konstrukcijos, kuro rinklių dalys ir valdymo strypai, reaktoriuje panaudotas grafitas bei naudoti jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai ir kitos ypač radioaktyvios atliekos. Panaudotas branduolinis kuras iš šių atliekų – pats pavojingiausias. Jame lieka net 99 procentų bendro branduoliniame reaktoriuje susidariusių radionuklidų kiekio. Ir visa tai gali atsidurti netoli Strūnaičio.

Liūdna ir baugu, kai gyventojai nieko apie tokius dalykus nežino. Norisi paklausti, ar apie šiuos ketinimus žino rajono valdžia? Jei nežino, tai kodėl? O jei žino, kodėl neinformuoja visuomenės?“ - rašo socialiniame tinkle žmogus. Ir kviečia dalintis informacija bei diskutuoti apie situaciją, nes tai liečia mus visus, ne tik Strūnaičio seniūniją, nors ją labiausiai.

 

P.S. Prieš nepilną dešimtmetį, kovodami dėl valdžios, tėvas ir sūnus Klipčiai bei jų artimiausia aplinka taip rūpinosi rajono gamta, kad sukėlė ant kojų gamtosaugą ir televizijas dėl toje pačioje Strūnaičio seniūnijoje, apleistoje žemėje „Švenčionių švaros“ užkastų statybos atliekų – plytgalių krūvelės. Kaip valdžia keičia žmones...

Irena PAULIUKEVIČIENĖ