Mes turime 167 svečius online
Apsilankymai:
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien:159
mod_vvisit_counterŠią savaitę:159
mod_vvisit_counterŠį mėnesį:10959
mod_vvisit_counterPaeitą mėn.:150279

Pasiutligė iš Lietuvos traukiasi

2014 m. rugsėjo 27d. šeštadienis Nr. 73 (1411)

Pasiutligė - tai ūminė virusinė šiltakraujų gyvūnų liga, pasireiškianti centrinės nervų sistemos pažeidimais, nervinės veiklos sutrikimais. Šia liga užsikrečiama pasiutusiam gyvūnui įkandus, įdrėskus arba apseilėjus sužeistą odą, gleivines. Pasiutligės viruso natūraliu rezervuaru gamtoje yra mėsėdžiai plėšrūnai, kurie apkrečia vieni kitus, taip pat kitus miško žinduolius, apkandžioja naminius gyvūnus, o šie kontaktuoja su žmonėmis. Lietuvoje pagrindiniai pasiutligės rezervuarai laukinėje gamtoje yra lapės ir usūriniai šunys.

Gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės – pagrindinė pasiutligės prevencijos priemonė. Šių metų rugsėjo 15 d., Lietuvoje prasidėjo rudeninė oralinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės. Jaukai su pasiutligės vakcina mėtomi iš lėktuvų, kurie kils iš šešių regioninių oro uostų. Skrydžiai pradedami vakarinėje Lietuvos dalyje, pajūryje. Vakcina bus išmėtyta visoje Lietuvos teritorijoje. Lėktuvų skrydžiai suplanuoti taip, kad aplenktų miestus ir vandens telkinius, tačiau išlieka galimybė jaukams nukristi vienkiemių teritorijose. Jeigu leis oro sąlygos, antrojo etapo vakcinaciją planuojama baigti lapkričio mėnesį. Švenčionių rajono teritorijoje vakcinacija planuojama spalio 1-22 d.

Vakcinacija Lietuvoje vykdoma sistemingai nuo 2006 metų. Atliekant vakcinaciją du kartus per metus, pasiekti geri rezultatai. Susirgimų pasiutlige Lietuvoje kasmet mažėja, tai geriausias programos efektyvumo įrodymas. 2010 metais buvo nustatyti 33 pasiutligės atvejai Lietuvoje, 2011 m. - 14, 2012 m. – 6, o praėjusiais 2013 m. užfiksuotas tik vienas atvejis. Šiais metais dar neužregistruotas nei vienas pasiutligės atvejis. Švenčionių rajone paskutinis atvejis buvo užregistruotas 2011 metais.

Švenčionių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nori gyventojams priminti, kad radus jauką su pasiutligės vakcina, reikėtų jo rankomis neliesti, o apie radinį nedelsiant pranešti Švenčionių valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai tel. 51971, 51791. Jeigu šiuos jaukus perkąs ar suės naminiai gyvūnai nereikėtų jaudintis - jiems tai nepavojinga.

Švenčionių VMVT primena, jog norint likviduoti šį pavojingą susirgimą būtina ir naminių gyvūnų – šunų ir kačių – kasmetinė vakcinacija nuo pasiutligės. Todėl kiekvienas rajono gyventojas, laikantis šunis ir kates, privalo pasirūpinti kasmetine jų vakcinacija nuo šios pavojingos ligos. Už nevakcinuotus šunis ir kates jų šeimininkai yra baudžiami pagal galiojančius teisės aktus.

Vytas Jazgevičius